Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:817188
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.03.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Vitamīnu daudzums nogatavināšanās laikā palielinās, bet patēriņa gatavībā esošiem augļiem un dārzeņiem – samazinās. Nogatavošanās laikā augļu un dārzeņu zaļā krāsviela (hlorofils) sadalās, un rodas citu krāsu pigmenti, piešķirot attiecīgajai sķirnei raksturīgo krāsu. Nogatavojoties dabā, augļiem un dārzeņiem parasti ir pamatkrāsa un segaudu krāsa, taču, nogatavojoties uzglabāšanas laikā, tiem izveidojas tikai pamatkrāsa, segaudi paliek zaļi. Nobriešanas perioda beigās augļos un dārzeņos uzkrājas anaerobās elpošanas galaprodukti – spirti un aldehīdi, kas tiem piešķir specifisko garšu.
Augšanas un nogatavošanās laikā nepartraukti norisinās elpošana, kuras gaitā izdalās oglekļa dioksīds, ūdens un siltuma enerģija. Elpošanas intensitāte ir atkarīga no sugas, sķirnes, gatavības pakāpes un uzglabāšanas režīma. Elpošanas enerģija ogām un zaļajiem dārzeņiem ir piecas līdz desmit reizes intensīvāka nekā āboliem, kartupeļiem vai sakņaugiem. Tikko novāktai produkcijai elpošanas intensitāte un līdz ar to siltuma izdalīšanās ir paaugstināta, bet miera jeb uzglabāšanas periodā tā samazinās. Uzglabāšanas perioda beigās vai pavasarī tā atkal paaugstinās. Tāpēc uzglabāšanas telpās jānodrošina optimāls CO2 daudzums: vairāk tas uzkrājas pie grīdas. Ja CO2 daudzums gaisā ir palielināts, samazinās šūnu elpošanas intensitāte, ir sausnas zudumi un novērojama produkcijas saslimstība. Turklāt liels CO2 daudzums var izraisīt aerobo elpošanu, tāpēc šūnas var nosmakt. Tās laikā notiek alkoholiska rūgšana, šūnās uzkrājas rūgšanas starpprodukti un spirts, kas traucē normālu vielmaiņu. Tāpēc pazeminās augļu un dārzeņu uzturvērtība, pasliktinās to garša, un, šūnām saindējoties, tās aiziet bojā – mikroorganismi veicina pūšanu un pelēšanu. Augļu un dārzeņu elpošanas laikā izdalās arī ūdens, un atkarībā no telpas temperatūras tas iztvaiko vai paliek dārzeņos. Ūdens iztvaikošana intensīvāka ir periodā pēc novākšanas, bet samazinās miera periodā. Piemēram, 0oC temperatūrā ūdens saglabājas, bet, paaugstinoties vai pazeminoties gasa mitrumam, ūdens iztvaikošana noris straujāk.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −3,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1330665
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties