Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:980935
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 27.05.2020.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 28 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Aļģes tiek ievietotas sedimentācijas tvertnēs, kur tiek aizvadīta lielākā daļa ūdens. Liekais ūdens, kura sastāvā ir dažādas barības vielas, tiek reciklēts uz aļģu audzēšanas fotobioreaktoriem. Tālāk biomasa tiek padota uz centrifūgu. Tur tiek atdalīts vēl liekais ūdens, kura sastāvā, tāpat kā iepriekšējā solī ir dažādas barības vielas. Tas tiek atgriezts uz aļģu audzēšanas bioreaktoriem. No centrifūgas padotā biomasa satur 21% sausnes.
Lai atbrīvotu šūnās esošās vielas, biomasa aptuveni 5 minūtes tiek laista caur lodīšu dzirnavām. Pēc tam smalkās daļiņas ar speciālu spiediena uzgali tiek izsmidzinātas izsmidzināšanas žāvētājā kopā ar karstu gaisu. Šajā iekārtā 2 minūšu laikā tiek iegūts sauss pulveris, kuru no karstā gaisa atdala ar ciklonu. Šo pulveri (95% sausne) jau var pārdot kā aļģu biomasas pulveri ar astaksantīna saturu līdz 5%, ko izmanto gan uztura bagātinātājos, gan kosmētikā. Nav ūdenī šķīstošs.
Tālākai apstrādei pulveris tiek padots uz ekstraktoru. Ekstrahēšanai izmanto superkritiskā CO2 metodi. Kā papildus šķīdinātājs pievienots 1 – 10% etanols. Tvertnē ievada attiecīgos šķīdinātājus un sauso biomasu. CO2 tiek samaisīts ar gaisu (aptuveni 6 – 10% CO2 maisījumā) un ar kompresoru palīdzību iegūts nepieciešamais spiediens, interkūleri gāzi atdzesē pēc kompresijas. Lai samazinātu enerģijas patēriņu, gāzi saspiež ar diviem gājieniem. Ekstrakcijas process notiek 4 h. CO2–gaisa maisījums no astaksantīna atdalīts ar ciklonu. CO2–gaisa maisījums reciklēts, lai vēlreiz izmantotu ekstrakcijai. Iegūti astaksantīna oleosveķi. Tie nav šķīstoši ūdenī. Arī tos izmanto uztura bagātinātājos un kosmētikā. Oleosveķiem mēdz pievienot augstas kvalitātes saulespuķu vai citu eļļu.
Atlikusī biomasa tiek ievadīta anaerobajā fermentatorā. Samērā lēts un videi draudzīgs biomasas pārstrādes veids. Fermentēšanas process ilgst 21 dienu. Fermentatorā notiek lēna maisīšana 4 – 20 apgr./min. Vides pH 7 – 8. No fermentatora izvada gāzi, no kuras tālāk atdala kondensātu, CO2 un iegūst biometānu, kuru ievadīt koģenerācijas stacijā. CO2 padod uz fotobioreaktoriem, lai izmantotu kā barības vielu aļģu audzēšanai. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties