Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
5,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:274175
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 20.11.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 9 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Graudu novākšanas tehnoloģija. Izaudzētās labības novākšana ir ļoti atbildīgs darbs, kas jāveic īstā brīdī un īsos termiņos. Latvijas klimatiskajos apstākļos vispiemērotākais labību novākšanas paņēmiens ir tiešā kombinēšana. Ja sējums stipri saveldrēts, nezāļains vai augi nevienmērīgi nogatavojušies, var lietot arī dalīto jeb divfāzu paņēmienu ražas novākšanā.
Ar tiešo kombinēšanu labība jānovāc graudu pilngatavības laikā. Šis darbs jāveic 15 - 20 dienās, bet katra graudaugu šķirne jānovāc ne ilgāk kā 5 vai 6 dienās.
Lopbarībai paredzēto sējumu novākšanu var sākt dzeltengatavības beigās. Tad iegūtā raža ir nedaudz mazāka, bet novākšana parasti notiek labākos laika apstākļos un ražas zudumi ir mazāki, nekā novākšanu nokavējot. Sēklaudzēšanas sējumu un alus rūpniecībai paredzēto miežu novākšanu sāk pilngatavības sākumā, jo šiem mērķiem derīgi tikai pilnīgi ienākušies graudi, kuriem laba dīgšanas enerģija un dīgtspēja.
Nokavējot novākšanu, ražas zudumi vidēji ir 20 - 30 kg graudu no hektāra dienā. Zudumi rodas, izbirstot graudiem, nolūstot vārpām, graudiem izdīgstot vārpās u. c. iemeslu dēļ. Vēlāk novācot, lieli zudumi rodas tieši kombinēšanas laikā, jo tad novākšanas apstākļi parasti ir sliktāki. Sevišķi lieli zudumi var būt lietainos rudeņos un saveldrētos sējumos. Mitra labība sliktāk izkuļas, daļa graudu paliek salmos un pelavās, bet stipri saveldrētās vietās paliek daudz īsi nogrieztu vai nenopļautu vārpu.
Novēlojot novākšanu, pazeminās graudu kvalitāte - pasliktinās dīgšanas enerģija un dīgtspēja, samazinās tilpummasa, pasliktinās graudu tehnoloģiskās īpašības, tie vairāk inficējas ar dažādām slimībām.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties