Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
7,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:698275
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.11.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
I nodaļa.  Romiešu civiltiesības    4
1.1.  Romiešu civiltiesību rašanās un attīstība    4
1.2.  Romiešu tiesību avoti – fontes iuris    5
II nodaļa.  Atsevišķu romiešu tiesību principu un Civillikumā ietverto normu salīdzinājums    10
2.1.  Ģimenes tiesības    10
2.2.  Lietu tiesību jēdziens un veidi    12
2.2.1.  Lietu iedalījums    16
2.3.  Saistību tiesības    19
  Secinājums    27
  Izmantotās literatūras saraksts    28
Darba fragmentsAizvērt

Senā Roma cilvēcei devusi klasisku tiesību sistēmu – slavenās romiešu civiltiesības. Tiesības pārdzīvoja Romas valsts krišanu V gs. beigās, saglabājoties Austrumromā jeb Bizantijā. Romiešu civiltiesības atstāja milzīgu ietekmi uz Rietumeiropas tiesiskās domas visu turpmāko attīstību.
Bija pagājuši vairāki gadsimti pēc sakās Romas valsts sabrukumu, kad Eiropas valstīs sākās romiešu tiesību recepcija. Termins recepcija cēlies no latīņu valodas vārda receptio, kas nozīmē aizgūšana vai pārņemšana, šajā gadījumā tiesību aizgūšana. Tiesību recepcija ir viena no izplatītākām tiesiskās dzīves parādībām.1
Juridiskajā literatūrā ir atrodams arī cits termina recepcija definējums. Recepcija (lat. receptio – pieņemšana) tiesību vēsturē – process, kura gaitā un rezultātā kāda valsts iekšējā tiesību sistēma pārņem citas valsts iekšējās tiesību sistēmas principus, institūtus u.c. Tādā nozīmē runā par romiešu tiesību recepciju daudzu Eiropas valstu tiesībās.2
Romiešu tiesības bija pamats, uz kura viduslaikos izauga Rietumeiropas tiesiskā vienotība. Viduslaiku valstīs, sākot ar XI gadsimtu, pārņēma pilnīgi vai daļēji galvenokārt civiltiesības un lietoja tās kā pozitīvās jeb spēkā esošās tiesības. Jaunajos laikos pēc romiešu tiesību principiem un vietējām īpatnībām radās un attīstījās Eiropas valstu modernās nacionālās tiesības, kā, piemēram, Latvijas Civillikums.
Kā jau tika minēts, tad romiešu tiesību recepcija lielākoties aptvēra civiltiesību sfēru – aizņēmuma, testamenta, aizbildnības institūtu, kā arī privātīpašuma tiesības.
Dotajā darbā tiks apskatīti tādi jautājumi, kā romiešu tiesību rašanās un attīstība, romiešu tiesību avoti – frontes iuris, kā arī tiks veikta atsevišķu romiešu tiesību principu un Latvijas Civillikumā ietverto normu izpēte, plašāk apskatot jautājumus, kas skar lietu un saistību tiesības.

I NODAĻA
ROMIEŠU CIVILTIESĪBAS

1.1. Romiešu civiltiesību rašanās un attīstība

Senā Roma cilvēcei devusi klasisku tiesību sistēmu – slavenās romiešu civiltiesības. Tiesības pārdzīvoja Romas valsts krišanu V gs. beigās, saglabājoties Austrumromā jeb Bizantijā. Romiešu civiltiesības atstāja milzīgu ietekmi uz Rietumeiropas tiesiskās domas visu turpmāko attīstību. Pat vēl vairāk, dažās valstīs tās piemēroja kā spēkā esošās tiesības, piemēram, Vācijā. XV gs. Vācijā tās pārņēma pilnīgi (in complexu) un piemēroja līdz pat 1900. gada 1. janvārim, kad stājās spēkā nacionālais civilkodekss (Bürgerliches Gesetzbuch); Francijā pēc romiešu tiesību principiem tika izstrādāts Code civil jeb Napoleona civilkodekss (1804.); tāpat Latvijas 1937. gada Civillikums balstās uz romiešu tiesību principiem.
Romiešu civiltiesību attīstības pamats bija saimnieciskā un politiskā dzīve Romā, plašu teritoriju iekarošana, citu tautu sasniegumi tiesību laukā un juristu zinātniskā darbība jeb jurisprudence Romā. Nevar ignorēt arī maģistrātu un vēlāk izdoto monarhu likumdošanas aktu nozīmi…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties