Vadītāji un ekonomisti valdības un uzņēmējdarbības aprindās un nozarēs praktiski vienmēr saskaras ar nepilnīgu informāciju par nākotni un tiem ir jāpieņem svarīgi lēmumi, pamatojoties uz ierobežotiem un nepilnīgiem datiem. Dzīve ir pilna ar nenoteiktību, un tā cilvēkiem rada zināmas grūtības šīs informācijas apstrādē, un tāpēc pieņemot lēmumus, pamatojoties uz nepilnīgo informāciju, ir būtiski, ka pastāv un ir zināmi formāli analīzes instrumenti, lai palīdzētu, pieņemt optimālus lēmumus saskaņā ar pieejamās informācijas ierobežojumiem.
Datortehnikas pielietojumu daudzdimensiju analīzes veikšanai veicināja jaudīgi digitālie datori, kas spēj apstrādāt lielu daudzumu informācijas. Daudzas problēmas, kas bija saistītas ar skaitļošanu tagad var atrisināt regulāri izmantojot elektroniskās datu apstrādes iekārtas un sistēmas.
Pastāv divi galvenie datu veidi- kvalitatīvie dati un kvantitatīvie dati. Kvalitatīvos datus raksturo noteiktas atbildes (atbildes uz jautājumiem), savukārt kvantitatīvajiem datiem raksturīgas skaitliskas vērtības. Abi datu veidi ir ļoti nozīmīgi gan uzņēmējiem, gan valsts ierēdņiem. Lai datus varētu analizēt, ir nepieciešama struktūra kā tos aprakstīt, sakārtot un pasniegt uzskatāmā un saprotamā veidā- šādas priekšrocības sniedz standarta programmatūru paketes, piemēram, SPSS, SAS, Minitab, Microsoft Excel, Eviews u.c. Šāda veida datoru programmatūras paredzētas, lai atvieglotu datu klasifikāciju un apstrādi. Šo datoru paketes ļauj lietotājam apstrādātu lielu datu kopas un izpētīt datus no dažādiem skatu punktiem.
Referāta mērķis ir raksturot daudzdimensijas analīzē pielietojamās datorprogrammas. Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, ir jāveic sekojoši uzdevumi:
1. iepazīties ar pieejamo nozares literatūru, lai varētu atlasīt pārbaudāmās datorprogrammas;
2. lejupielādēt un izmēģināt datorprogrammu izmēģinājumu versijas, kuras tiks analizētas;
3. aprakstīt katras lejupielādētās programmatūras iespējas veikt daudzdimensiju analīzi;
4. salīdzināt lejupielādētās programmatūras- lietošanas ērtums, apgūšanas ātrums, funkciju nodrošinājums;
5. Izdarīt secinājumus par lejupielādētajām programmatūrām.
Autore atlasīja 4 programmatūras, kuras tiks apskatītas, aprakstītas un salīdzinātas – Microsoft Excel, Minitab, Eviews un SPSS.