Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:229033
 
Vērtējums:
Publicēts: 22.01.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    2
  Pārmaiņas    3
  Izglītība    3
  Pirmais laikraksts    3
  Uzskati    3
  „Pēterburgas Avīze”    4
  Jaunlatviešu otrais posms    4
  Juris Alunāns    5
  Krišjānis Valdemārs    5
  Krišjānis Barons    6
Darba fragmentsAizvērt

Izglītība.
Daudzi turīgie latvieši sāk sūtīt savus bērnus augstākās skolās; iegūt izglītību dažreiz laimējas arī vienam otram trūcīgu vecāku dēlam. Tā rodas pirmā latviešu inteliģence, pie kuras pieder K. Voldemārs, J. Alunāns, K. Barons, K. Biezbārdis u.c.
19. gs. 50 gados latviešu inteliģence par savu mērķi uzskatīja latviešu atbrīvošanu no sociālā un nacionālā jūga. Tas bija jaunlatviešu kustības sākums.
1855. gadā izveidojās Tērbatas Universitātes latviešu studentu pulciņš, kuru kodolu veidoja K. Voldemārs, K. Barons un J. Alunāns. Šie jaunieši veicināja latviešu kultūras attīstību.

Pirmais laikraksts.
Vācieši šos latviešu inteliģentus nosauc par jaunlatviešiem.1856. gadā sāk iznākt jauns latviešu laikraksts „Mājas Viesis „(1856. – 1906.), kurā līdz 1860. gadam parādās arī jaunlatviešu raksti. Tā redaktors Ausis Leitāns bija pirmais latvietis, kurš kļuva par latviešu laikraksta vadītāju. „Mājas Viesī” publicējās J. Caunītes Rīgas Latviešu pulciņa un Tērbatas latviešu studenti.
Jaunlatvieši uzsāk cīņu par latviešu buržuāzijas ekonomiskajām un daļēji arī politiskajām prasībām. Savos rakstos krievu un vācu laikrakstos un brošūrās jaunlatvieši prasa reformas, lai panāktu latviešu uzņēmējiem tādas pašas iespējas kā vāciešiem. Tautiešiem, kam ir nauda, viņi ieteic iegūt zemes īpašumus, pievērsties tirdzniecībai, rūpniecībai un jūrniecībai. Jaunajos apstākļos vajadzīgas arī plašākas zināšanas, tāpēc jaunlatvieši propagandē visāda veida izglītību, grāmatu lasīšanu, popularizē zinātnes atziņas utt.

Uzskati.
Lai dzīvē tiktu uz priekšu, pārvācošanās vairs nav nepieciešama, un jaunlatvieši izsmej tā sauktos „kaunīgos latviešu”, kas uzdodas par vāciešiem un noraida vāciešu pausto uzskatu, ka izglītots latvietis nemaz nav iespējams. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties