Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:493727
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 21.10.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Ievads    3
2.  Interešu grupas jēdziens    4
3.  Publiskā pārvalde un interešu grupas    5
4.  Interešu grupu tipoloģija    7
5.  Interešu grupu ietekmes kanāli    8
6.  Interešu grupu un publiskās pārvaldes attiecību veidošanās Latvijā    10
7.  Publiskās pārvaldes un interešu grupu sadarbības iespējas    11
8.  Ierobežojumi publiskās pārvaldes un interešu grupu mijiedarbībai    13
9.  Secinājumi    14
10.  Izmantotā literatūra    15
Darba fragmentsAizvērt

Neviena mūsdienu sabiedrība nav viendabīga. Tās locekļi atšķiras pēc dzimuma, vecuma, izglītības līmeņa, nodarbinātības, reliģiskās piederības un daudzām citām pazīmēm. Līdz ar to sabiedrības intereses ir atšķirīgas un nereti pat pretrunīgas. Tāpēc politiku var interpretēt arī kā interešu sadursmi un savstarpēji pieņemama risinājuma meklējumus.
Sabiedrībā ir izšķiramas divas plašas jomas – valsts un pilsoniskā sabiedrība. Pilsoniskā sabiedrība ir joma, kurā indivīdi pašorganizējas, veidojot dažādas autonomas grupas un biedrības un brīvi izpaužoties atšķirīgos aktivitāšu veidos. Šīs pašizpausmes rezultātā veidojas dažādu viedokļu un interešu konflikti, kuru risināšanai nepieciešama valsts. Taču valsts nevar sekmīgi darboties un risināt šos konfliktus bez strīdā iesaistīto pušu līdzdalības.1
Dažādās profesionālās, etniskās un citas grupas ir, kas pastāv sabiedrībā, ir pamats tam, lai veidotos dažādas interešu grupas. Interešu grupa ir indivīdu kopums, kura organizēšanās mērķis ir atbilstoši kādām specifiskām interesēm ietekmēt varas institūciju lēmumus. Piemēram, amerikāņu zinātnieks D. Trumens (dz. 1913), pētīdams sabiedrībā norisošos procesus, secinājis, ka visur, kur vien ir cilvēki, ir arī potenciālās interešu grupas organizēšanās iespēja un, tiklīdz šiem cilvēkiem būs nepieciešamība rīkoties, viņi šo iespēju izmantos.2 Tātad mūsdienīgā demokrātiskā sabiedrības pārvaldīšanā interešu grupām ir nozīmīga vieta.
Interešu grupas uzrāda sabiedrības intereses un vajadzības. Lai sasniegtu savus mērķus interešu grupas izmanto tādus paņēmienus kā sabiedrības domas ietekmēšana ar informatīvu kampaņu starpniecību, valdības un likumdevēja lobēšana3, noteiktu partiju atbalstīšana vēlēšanās un sadarbība ar citām līdzīgi orientētām grupām4. Svarīgi ievērot, ka interešu grupas necīnās par politisko varu un necenšas panākt savu pārstāvju ievēlēšanu parlamentā vai pašvaldībās. Interešu grupas ir ieinteresētas atsevišķās speciālās programmās un problēmās un tām reti kad ir pārstāvji valdības institūcijās, jo to mērķis nav iegūt varu, bet gan ietekmēt to par labu kādām specifiskām interesēm.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties