Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:883107
 
Vērtējums:
Publicēts: 14.03.2002.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 10 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Līdz mūsdienām nav saglabājušies tieši avoti, no kuriem varētu uzzināt par teātra žanru tapšanu un attīstību. Griķu teātra vēsturi ir iespējams rekonstruēt, vienīgi balstoties uz Hērodota, Aristoteļa un citu liecībām.

Teātra rašanās. Teātra kā kulūras parādības specifika Senajā Grieģijā parāda šīs tautas raksturu. Šajā gadījumā tas būt jāsaista ar dionīsisko reliģiju, ar ko pāšos pamatos ir saistīta gan traģēdija, gan komēdija. Ir sakars arī ar politiskajām norisēm. Kā zināms, politisko kozīliju rezultātā dižciltīgo vara tika iedragāta, taču tie ar tautas varas nodibināšanu tik viegli nesamierinājās. Tirānija radās tautas cīņā pret dzimts aritokrātiju. Tirāni, pārvaldot valsti, balstījās uz amatniekiem, tirgoņiem, zemes apstrādātājiem. Šie tirāni apzinājās savas varas trūkumu un centās to kompensēt ar gudriem un iedarbīgiem pasākumiem, balstoties uz plašas tautas slāņiem. 6. gs šis rituāls bija kļuvis par vienu no populārākajiem kultiem senajā Grieķijā. Tā popularizēšanā liela nozīme bija politiskajām norisēm. Šajā laikā norisinājās tirānijas un aristokrātijas cīņas. Tāpēc saprotams, kāpēc tik milzīgu popularitāti iemantoja dievs Dionīss. Pats nebūdams aristokrāts ( Dionīss nepieder olimpisko dievu panteonam ), viņš kalpošanā sev apvienoja plašus tautas slāņus. Dionīsa kults uzplauka tirāna Peisistrata laikā. Šajā ziņā visefetīgākos pasākumus veica Peisistrats, iedibinot greznus svētkus – lielos (pilsētu) dionīsijus, kurus saistīja ar pavasara sākumu(marts/aprīlis). Tajos 536./535. –533./532. g. p. m.ē. tika uzvestas traģēdijas, kuras iestudējumus nodrošināja valsts. Daudz vēlāk tās sāka uzvest arī lēnajos (janvāris/ februāris), kuros 488.g.p.m.ē. sāka spēlē arī komēdijas. Ar to sākas antīkā teātra tradīcija. Svētki ilga sešas dienas, no kurām trijās notika dramatiskās spēles.
Dionīsa kults sākotnēji bija bīstams valdošajai kārtībai. Dionīsa būtība un, līdz ar to arī Dionīsa svētku būtība, bija pilnīga prāta izslēgšana, dejas, līdz ar absolūtu vājprātu, ekstāzi un orģijām. Šajā kultā cilvēks, būdams mūzikas, dejas un vīna varā, pilnīgi izkrita no racionalitātes, it kā zaudējis saprātu.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties