Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:200856
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 26.03.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 14 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Neskatoties uz atšķirībām visām didaktiskajām spēlēm, no pedagoģijas viedokļa, ir daudz kopīga. To audzinošais potenciāls ir atkarīgs, pirmkārt, no izzinošas un tikumiskas informācijas satura, kas izpaužas spēļu tematikā; otrkārt, tas balstās uz pašu spēles procesu kā darbību, kas prasa pēc mērķa sasniegšanas, darbības ar partneri saskaņošanas, labvēlīgo attiecību veidošanas. Tātad spēles dod skolēniem kopdarbības iemaņas, kas ir ļoti nepieciešamas turpmākajai dzīvei.
Apmācošais potenciāls balstās uz to, ka spēles procesā bērniem rodas trīs mērķi. Pirmais mērķis- ir kopīgs visiem- bauda un apmierinājums no spēles. Šo mērķi varētu izteikt divos vārdos „Gribu spēlēt!”, skaidrojot ar to bērnu gatavību jebkurai rīcībai, kas saistīta ar doto spēli.
Otrais mērķis ir tas pats spēļu uzdevums- uzdevums, kas saistīts ar noteikumu izpildi. Spēles uzdevuma īpatnība ir tā, ka tas ir iepriekš uzdots: H.G.Gādamera mācībā par spēli atklāj rotaļas filozofisku principu – ja bērns piedalās spēlē, tad viņš pieņem tās noteikumus, nevis tai uzspiež savējos. (1,37). Ja pirmais mērķis tiek izteikts vārdos „Grību spēlēt”, tad otrais uzdevums izsakāms vārdos „Vajag spēlēt tā, nevis savādāk”.
Trešais mērķis ir saistīts ar spēles uzdevuma izpildīšanu, un tāpēc pēc savas dabas tas ir radošais uzdevums. Piedaloties spēlē, skolēnam jāatbild uz jautājumiem, jāizpilda virkne uzdevumu, kas kopumā veido spēles kodolu: „Uzmini”, „Iemieso”, „Attēlo”. Lai šos uzdevumus izpildītu, nepieciešama liela spēku piepūle, atjautības un saprātīguma izradīšana. Skolēni it kā pārvar jaunus šķēršļus un tā pārvārēšana tiek uztverta ka personīgais sasniegums, uzvara un pat savā ziņā atklājums. Tieši tāpēc spēli pavada prieka gaidīšana „Es varu!”.
Trīspakāpju spēles motivācijā- „Es gribu!”, „Tā vajag!”, „Es varu!”- tiek paslēpts spēles pamatmehānisms, kas ietekmē personību.

No šis motivāciju sistēmas izriet spēles pedagoģiskā organizācija:
1. iesaistot skolēnus spēlē, jāizmanto īpašus paņēmienus, kas pamudina skolēnus piedalīties spēlē („Es gribu spēlēt”),
2. jāpalīdz skolēniem rīkoties atbilstoši noteikumiem un risināt uzdevumus („Tā vajag!”),
3. jāattīsta skolēna radošo potenciālu spēles laikā, pastarpināti jāpiedalās skolēna pašvērtējuma un varēšanas apziņas („Es varu”) veidošanā.

II.5. Didaktisko spēļu pedagoģiskā vērtība

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties