Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:810678
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 24.04.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 18 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Vēsturiskā attīstība    2
2.  Izmantojamie būvizstrādājumi    6
3.  Konstruktīvie risinājumi    8
3.1.  Balkoni    8
3.2.  Lodžijas    13
3.3.  Erkeri    14
4.  Pārbūves iespējas    17
5.  Ekspluatācija    20
6.  Tehniskie un ekonomiskie rādītāji    22
  Izmantotie informācijas avoti    23
Darba fragmentsAizvērt

Vēsturiskā attīstība
Pēc mākslas vēsturnieku sprieduma, balkons radies Austrumu arhitektūrā, plaši lietots viduslaika Eiropā aizsardzības būvēs un baznīcu arhitektūrā, bet dzīvojamās mājās ieviests tikai kopš XI gadsimta (īpaši renesanses un baroka arhitektūras celtnēs).
Vēsturiskos namos balkoni ievērojami papildina telpisku fasādes dekoru un arhitektonisko detaļu klāstu. Nereti izmantoti arī figurāli un mītiski tēli – kariatīdes, atlanti, kas balsta balkonus.
Īpaši plaša ir norobežojošo margu kalumu dažādība, tajos atspoguļojas atšķirīgo vēsturisko stilu arhitektūras, lietišķā mākslas un amatniecības raksturīgāko ornamentu un simbolu palete.
Fasādes kompozicionālajā kārtojumā balkoni var kalpot par akcentu, piemēram, lai uzsvērtu nama centrālo ieeju. Balkons reizēm vainago erkeri, tas var pieslēgties kādam fasādes izvirzījumam vai fasādes plakņu saduras vietām. Tā noformējums noteikti sasaucas ar citu arhitektonisko un dekoratīvo detaļu raksturu. Atkārtojoties vairākos stāvos tie veido ritmu arī tad, ja to noformējums katrā līmenī atšķiras. Ar balkonu iespējams akcentēt ēkas stūri, ja tas vērsts pret ielu krustojumu, vai kādu citu kompozicionāli uzsveramu virzienu.
Vēsturiski balkons ir kalpojis reprezentatīvai vai saimnieciskai funkcijai. Pret ielu vērstā fasādē tas nodrošina iespēju paskatīties uz citiem, kā arī parādīt sevi. Centra īres namos parasti tikai nedaudziem dzīvokļiem ir pret ielu vērsti balkoni, kas iezīmē prestižāko un nereti pašu namu īpašnieku dzīvokļu atrašanās vietu. Vienkāršākiem īres namiem mēdz būt vairāk balkonu, lai dzīvokļus varētu labāk izīrēt, bet ekonomisku apsvērumu dēļ tie nav lieli. Strādniekiem celtajos mitekļos lielākoties šāda papildaprīkojuma nav.
Uz pagalma pusi orientētie mazie balkoniņi parasti piekļaujas virtuvei un tiek dēvēti par putekļu balkoniem, jo paredzēti paklāju izpurināšanai un līdzīgām sadzīviskajām darbībām, ko individuālajā mājā darītu izejot pagalmā. Līdzīga funkcija ir balkoniņiem, kas piekļaujas kāpņu telpām.
Renesanses laikmeta balkoni ar akmens aizmargojumu, ar balustrādēm un mākslinieciski kaltas dzelzs režģiem greznoja barona laikmeta poļu centrālos portālus.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −6,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1156842
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties