Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
6,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:549899
 
Vērtējums:
Publicēts: 03.10.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Tiesību normas un citas normas

1. Tikumības normas (morāle)

Jēdziens “tikumības norma” orientē uz Labā, morāli Pareizā ideju. Tās vēršas pie kon­krēta cilvēka sirdsapziņas. Uz jautājumu par tikumiski Labā saturu nevar izsmeļoši at­bildēt. Parasti atbildes ir primāri orientētas uz mērauklām, kuras jau eksistē kādā kultūrvidē, bet var iziet arī ārpus tās.

Tas, kas ir domāts ar tiku­mības jēdzienu, liek aptverts arī ar citiem jēdzieniem - morāli vai ētiku. Ētika (no grieķu valodas) apzīmē filozofijas jomu, kas apskata pareizo rīcību. Morāle (no latīņu valodas) paredz apmēram to pašu. Mūsdienās plaši ir izplatīts uzskats, ka apziņa esot pilnīgi individuāla un katrs ar to saprotot kaut ko citu.

Cilvēki lielā mērā patiešām atzīsi vispārēju tikumības noteikumu un spriedumu iespējamību, tam atbilstoši izsakās un vismaz daļēji atbilstoši izturas; pārliecība par šādu normu pastāvēšanu atro­dama katrā sabiedrībā. Tomēr jāievēro, ka apziņas jautājumi ir iekšējās pārliecības jautājumi. Sabiedrībai zināmās robežās ir jābūt iecietīgai (apziņas un ticības brīvības, uzskatu brīvība). Indivīda atsaukšanās uz savu individuālo paziņu valstiskajā kopienā tomēr var novest pie konfliktiem.

Sabiedriskās morāles, tātad valdošo uzskatu (sabiedriskā viedokļa) veidošanās attiecībā uz tikumiski Pareizo notiek no individuālajiem tikumības uzskatiem. Šos uzskatus spēcīgi ietekmē kultūras tradīcijas un tās institūcijas, kas šīs tradīcijas izplata, kā arī mūsdienās - pārsvarā to personu priekšstati, kuras darbojas politikā vai masu mēdijos.

Sabiedriskā morāle savukārt spēcīgi ietekmē indivīda morālo uzskatu veidošanos, jo pēc tās lielā mērā orientējas jauni cilvēki, veidojot savu paša morālo apziņu. Sabiedriskā morāle dabiskā kārtā ir pakļauta pārmaiņām atbilstoši "laika garam". To spēcīgi ietekmē pastāvošie dzīves apstākļi, ekonomiskie un radikāli politiskie notikumi un katastrofas.

Viena no sabiedriskās morāles pamat­problēmām ir tā, ka valsts un sabiedrība nevar eksistēt bez vispārēji akceptētām ētikas (morāles) normām. Tomēr šādas normas vienmēr kāds var izmantot kā sviru, lai paplašinātu savu varu vai ietekmi un uzkundzētos citiem.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −4,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1114636
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties