-
Latvijas tiesību vēsture
38. Nacistiskās Vācijas okupācijas laika tiesību raksturojums Latvijā
Pēc LR atbrīvošanas no boļševikiem vācieši pilnībā neatjaunoja Latvijas brīvvalstī pastāvošās tiesības. Tikai pēc 1942. gadā tika pieņemti noteikumi “Par Latvijas ģenerālapgabalā spēkā esošām tiesībām n par rīcību ar spriedumiem un lēmumiem”. Latvijas ģenerālapgabalā no 1941. gada bija spēkā tiesību normas, kuras tika pieņemtas Latvijas brīvvalstī līdz 1940. gadam ciktāl tas nerunāja pretī Vācijas valsts pārvaldei un interesēm, kā arī nav grozītas vai atceltas pēc 1941. gada vai arī nav noteikts kas cits. Tika norādīts, ka tiesiskās attiecības, kuras ir izveidojušās padomju okupācijas laikā apspriežamas pēc Latvijas brīvvalsts tiesībām. Tika noteikts, ka nav spēkā padomju notāra lēmumi, testamentu un mantinieku apstiprināšanas lietās,nav spēkā arī padomju tiesas spriedumi un lēmumi, ar kuriem grozīti vai atcelti brīvvalsts tiesas spriedumi un lēmumi, kā arī nebija spēkā padomju tiesas spriedumi, kuri vēl nebija stājušies spēkā līdz 1941. gada jūlijam. Uz LR pilsoņiem tika attiecināti agrākie brīvvalsts likumi, savukārt vācieši tika pakļauti Lielvācijas likumiem. Īpašs stāvoklis bija paredzēts ebrejiem. Viņu tiesiskais stāvoklis lielā mērā bija ierobežots. Procesuālajā lomā tikai Latvijas kriminālprocesa likums piedzīvoja zināmus papildinājumus. Ar papildinājumu palīdzību bija mēģinājums zināmā mērā algot tiesu darbu. Tika ieviesta vienota 5 pamatsodu sistēma, nāves, cietums, arests, naudas sods. Nāves soda izpildīšana bija iespējama tikai pēc apžēlošanas lūguma noraidīšanas. Kriminālatbildība iestājās no 14 gs. Sākot no 16 gs. tika pieļauta personas sodīšana kā pilngadīgas. Pilna kriminālatbildība – 18gv. Bargi sodiem tika paredzēto par ārzemju radiostaciju klausīšanos, kara gūstekņu pabalstīšanu, apmeklējošo ziņu izplatīšanu, pārtikas slēpšana un realizācija bez atļaujas.
39. Latvijas neatkarības atjaunošanas juridiskās īpatnības (1988 - 1991)
Latvijas PSR Augstākās Padomes Deklarācija Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu ir dokuments, ar kuru 1990. gada 4. maijā tika atjaunota Satversmes sapulces 1922. gada 15. februārī pieņemtā Latvijas Republikas Satversme. Šī deklarācija pasludināja 1940. gada 17. jūnija PSRS militāro agresiju kā starptautisku noziegumu un atjaunoja Latvijas Republikas suverenitāti. Deklarācijas preambulā konstatēts, ka Tautas Saeima, kas tika ievēlēta prettiesiskās, antikonstitucionālās vēlēšanās, kuru rezultāti bija viltoti, nevarēja paust tautas gribu un tai arī nebija tiesību lemt par valsts politiskās iekārtas maiņu un atteikšanos no suverinitātes. Saskaņā ar Satversmi Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, kurā suverēnā vara pieder tautai un to mainīt var vienīgi tautas nobalsošanā. Tā kā Satversmē noteiktā procedūra nebija ievērota, Latvija nekad nebija iestājusies Padomju Savienībā un jurisiski joprojām bija neatkarīga. Pamatojoties uz to un Latvijas iedzīvotāju gribu, kas pausta ievēlot vairākumā deputātus, kas atbalstīja neatkarības atjaunošanu, Augstākā Padome lēma, ka atjaunojama arī faktiska Latvijas neatkarība.
…
1.Viduslaiku laulību tiesību īpatnības (pagāniskā laulība un kristīgā laulība, kopīgais un atšķirīgais). 2.Baltu un līvu mantošanas tiesības. 3. Viduslaiku dalītās īpašuma tiesības konstrukcijas juridisks raksturojums. 4. Valdības formula (1617) – pirmais konstitucionāla līmeņa normatīvais akts Latvijas teritorijā. 5. Zviedru apgaismība un tiesību zinātne (tiesību izpratne) Vidzemē. 6. Dzimtbūšanas izcelšanās, dzimtcilvēka "tiesiskais" stāvoklis 7.Baltijas autonomija Krievijas impērijā, juridisks raksturojums. 8. Dzimtbūšanas atcelšanas nozīme Baltijas guberņās un latviešu tautas liktenī. 9.Baltijas guberņu tiesu iekārtas reformas (1889) raksturojums. 10. Prokuratūra un advokatūra Latvijā. (1889-1940) 11. Procesuālo tiesību raksturojums Latvijā. 12. Cariskās Krievijas krimināltiesību un Latvijas Republikas 1933. gada Soda likuma raksturojums. 13. Zemes reforma Latvijā 14. Laulību tiesības Krievijas impērijas Baltijas guberņās. 15. Ģimenes tiesības Krievijas impērijas Baltijas guberņās. 16. Mantošanas tiesības Krievijas impērijas Baltijas guberņās. 17. Lietu tiesības Krievijas impērijas Baltijas guberņās. 18. Saistību tiesības Krievijas impērijas Baltijas guberņās. 19. Tirdzniecības tiesības. 20. Krievijas impērijas 1906. gada 23. aprīļa Valsts Pamatlikums. 21. Privāttiesību tendences Latvijas Republikā 22. Nerealizētie vai uz īsu laiku realizētie Latvijas valstiskumi – Baltijas hercogiste (1917-1918) 23. Nerealizētie vai uz īsu laiku realizētie Latvijas valstiskumi – latviešu-lietuviešu valsts (Baltu valsts) 24.Nerealizētie vai uz īsu laiku realizētie Latvijas valstiskumi – „Stučkas Republika” 25.Nerealizētie vai uz īsu laiku realizētie Latvijas valstiskumi – „tautas nodevēja” Andrieva Niedras latviešu - vāciešu republika. 26. Latvijas Republikas proklamēšanas juridisks raksturojums. 27. Zemes reforma Latvijā XX gs. 20.-30. gados. 28. Valsts Prezidenta institūts Latvijas Republikas Satversmes projektā un ValstsPrezidenta institūta reformēšanas mēģinājumi XX gs. 30. gados. 28.Kārļa Ulmaņa 1934. gada 15. maija apvērsuma juridiska analīze. 29. Latvijas iekļaušanas PSRS (1940) juridiska analīze 30. LPSR konstitucionālo tiesību īpatnības un padomju tiesību principu raksturojums 31. LPSR tiesu sistēmas un arbitrāžas raksturojums. 32. LPSR procesuālo tiesību un labošanas darba tiesību raksturojums. 33. LPSR krimināltiesību īpatnības. 34. LPSR laulības un ģimenes tiesību raksturojums. 35. LPSR mantošanas tiesību raksturojums. 36. LPSR īpašuma tiesību raksturojums. 37. LPSR saistību tiesību un dzīvokļa tiesību raksturojums. 38. Nacistiskās Vācijas okupācijas laika tiesību raksturojums Latvijā 39. Latvijas neatkarības atjaunošanas juridiskās īpatnības (1988 - 1991) 40,41. Īpašuma denacionalizācija un privatizācija Latvijā pēc neatkarības atjaunošanas. 42.Tiesību attīstības tendences pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas
- Latvijas tiesību vēsture
- Latvijas tiesību vēsture
- Latvijas tiesību vēsture
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Latvijas tiesību vēsture
Konspekts augstskolai29
TOP 50 -
Latvijas tiesību vēsture
Konspekts augstskolai23
-
Latvijas tiesību vēsture
Konspekts augstskolai32
-
Latvijas tiesību vēsture
Konspekts augstskolai10
-
Latvijas tiesību vēsture. Jautājumi un atbildes
Konspekts augstskolai39