Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:781519
 
Vērtējums:
Publicēts: 28.05.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

17.gs. beigās Latvijā no Holandes, Ziemeļvācijas, Polijas un Zviedrijas ienāca jaunas vēsmas pilsētbūvniecībā un līdz ar to arī – baroka stils.
Latvijā baroka ietekmei atsevišķos reģionos ir noteiktas atšķirības, tomēr kopumā nosacīti var izdalīt trīs galvenos baroka mākslas evolūcijas posmus: agrīno (no 17.gs.50.gadiem līdz 18.gs.30.gadiem), kad baroka arhitektonisko kompozīciju sistēmā vēl jūtama viduslaiku arhitektūras ietekme; attīstīto baroku (18.gs.30 – 60.gadi), kad šī stila formas sasniedza māksliniecisko briedumu, bet interjeros pāriet rokoko gaisīgajā ekspresijā, un vēlīno (18.gs.60 – 80.gadi), kad vērojama barokālo kompozīcijas paņēmienu un dekoratīvo formu vispārējā transformēšanās gan izsmalcināti greznajā rokoko ievirzē, gan arī klasicisma iespaidotā vispārinātās vienkāršošanās virzienā.
1639.gadā Iekšrīgas galvenos vārtus un ieeju pārcēla uz Kaļķu ielu. Pa maģistrālo Kaļķu ielu taisnā virzienā varēja nokļūt līdz Rātslaukumam un līdz galvenajiem vārtiem Daugavas pusē – Svērtuves vārtiem.
1663. gadā tika atklāta Rīgas dzeramā ūdens iekārta, kas pa koka caurulēm novadīja ūdeni uz dažādiem pilsētas rajoniem. Šī iekārta darbojās 200 gadus. 1743. gadā Rīgas nami ieguva nakts apgaismojumu – lukturus ar svecēm, lai gan vēl joprojām rīdziniekiem bija aizliegts vēlās nakts stundās iziet ielās bez savām rokas laternām.
Ēkas Iekšrīgā sāka celt simetriski gar ielas malu. Šo regularitāti papildinot ar dekoratīvajiem elementiem, Rīgā ienāk baroka stils
Bagātie pilsētas vīri sev lika celt nu jau trīsstāvu ēkas, kurās galvenie apartamenti atradās 2.stāvā, pirmais stāvs tika atvēlēts dienesta vajadzībām, bet pagrabs, zemais 3.stāvs un bēniņi tika izmantoti noliktavu vajadzībām. Ar laiku arī 3.stāvā tika būvētas dzīvojamās telpas.
Namu fasādēs iezīmējas simetrisks dalījums, kas loģisko turpinājumu ieguva iekštelpu izveidē. Savu nozīmi zaudēja agrāk izplatītā halle ar atklāto pavardu, toties palielinājās dzīvojamo telpu skaits un izmēri. Interjerus sāka izgreznot ar monumentāliem gleznojumiem. Fasādē plaši izmantoja pilastrus, jaunu dekoratīvu izveidi ieguva portāli. Modē nāca no kaļķakmens cirstu akanta lapu savijums un augļu vītnes, vāzes, kā arī alegoriski cilvēku un figūru atveidojumi. …

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1113641
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties