Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:272706
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 30.01.2018.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Uzdodot jautājumu, kas ir Apgaismība, M.Fuko skaidro ģenealoģijas un arheoloģijas uzdevumu kā centienus iztirzāt tās diskursa instances, kas artikulē mūsu domas, valodu un darbību tāpat kā citus vēsturiskus notikumus pretēji izziņas vai morālo aktu universālo struktūru identificēšanai.
Tieši koncepti, metodes un teorijas raksturo noteikta laikmeta domas tradīciju. Tie ir saistīti ar individuālā subjekta apzināto dzīvi. Lasot tekstus, mēs atklājam nevis autoru, bet gan valodas struktūru. M.Fuko arheoloģija meklē apziņas dzīves epistēmisko neapzināto, kas definē un dara iespējamas individuālās zināšanas, tādējādi mēģinot noskaidrot mūsu diskursīvās uzvedības likumus.
Rezumējot visu iepriekš minēto, var teikt, ka viens no virzieniem, kurā M.Fuko risina zināšanu kosntituēšanās jautājumu, ir zināšanu un zinātnes nošķīrums. Izteiktais (izteiksme) ir viens no „Zināšanu arheoloģijas” pamatkonceptiem, kurā M.Fuko tematizē lingvistisko elementu izkārtojumu diskursa ietvaros un pamato objektu konstituēšanos. M.Fuko domas kontekstā zināšanas tiek izprastas kā izteiktā (izteiksmes) koordinācijas un subordinācijas lauks, kurā parādās, tiek definēti, lietoti un transformēti koncepti. Zināšanas var definēt gan no diskursīvo prakšu pozīcijām, gan no nediskursīvo prakšu viedokļa, jo to veidošanās ir atkarīga gan no vienām, gan no otrām. Līdz ar šādu skaidrojumu M.Fuko pamato to, ka ir iespējamas zināšanas neatkarīgas no zinātnes. Zināšanas ir plašāks jēdziens par zinātni, jo zinātne tiek lokalizēta zināšanu laukā un nevis otrādi. Zināšanas ir tas, ko mēs atrodam diskursīvā praksē.

Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties