Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka

Izdevīgi: šodien akcijas cena!

Parastā cena:
21,48
Ietaupījums:
3,87 (18%)
Cena ar atlaidi*:
17,61
Pirkt
Identifikators:938576
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 07.06.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 24 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  ANOTĀCIJAS    4
  IEVADS    6
1.  FINANŠU ANALĪZES TEORĒTISKIE ASPEKTI    9
1.1.  Finanšu analīzes mērķi un uzdevumi    9
1.2.  Finanšu analīzes informācijas avoti un to raksturojums    12
1.3.  Finanšu analīzes metožu un paņēmienu klasifikācija    18
1.4.  Finanšu pārskatu horizontālā un vertikālā analīze    21
2.  FINANŠU PĀRSKATU KOEFICIENTU ANALĪZE    23
2.1.  Likviditātes rādītāji    25
2.2.  Maksātspējas rādītāji    31
2.3.  Līdzekļu aprites (ekonomiskās efektivitātes ) rādītāji    33
2.4.  Rentabilitātes rādītāji    35
3.  SIA “MAIZNĪCA LIEPKALNI” DARBĪBAS RAKSTUROJUMS    42
3.1.  Maizes ražošanas tirgus segmenta izpēte    42
3.2.  Uzņēmuma saimnieciskās darbības raksturojums    47
4.  SIA “MAIZNĪCA LIEPKALNI” FINANSIĀLĀ STĀVOKĻA ANALĪZE UN NOVĒRTĒJUMS    52
4.1.  Bilances horizontālā un vertikālā analīze    52
4.2.  Peļņas un zaudējuma pārskata horizontālā un vertikālā analīze    57
4.3.  Finanšu pārskatu koeficientu analīze un novērtējums    62
  SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI    85
  IZMANTOTĀS LITERATŪRAS UN AVOTU SARAKSTS    88
  GALVOJUMS    89
Darba fragmentsAizvērt

Diplomdarba nosaukums ir “Uzņēmuma SIA “Maiznīca Liepkalni” finansiālā stāvokļa analīze un novērtējums.
Uzņēmuma finansiālā stāvokļa novērtēšana ir pamats pareizai uzņēmuma vadīšanai un tā nākotnes perspektīvu nodrošināšanai, tādēļ autore nolēma izpētīt uzņēmuma finanšu situāciju un izstrādāt priekšlikumus tās uzlabošanai.
Teorētiskajā daļā apskatīti finanšu analīzes teorētiskie aspekti, kuri sastāv no finanšu pārskatu horizontālās un vertikālās analīzes, finanšu koeficientu analīzes.
Praktiskajā daļā autore veic uzņēmuma finanšu pārskatu analīzi par 2002., 2003 un 2004. gadiem, novērtējot uzņēmuma finanšu stāvokļa izmaiņas analizējamo periodu laikā, un mēģinot noteikt to izmaiņu cēloņus, kā arī veica finanšu analīzi ar mērķi uzlabot un pilnveidot uzņēmuma finanšu darbību.
Darba gaitā autore veica uzņēmuma finanšu analīzi, aprēķinot likviditātes, maksātspējas, aktivitātes un rentabilitātes rādītājus, veica bilances un peļņas vai zaudējumu aprēķina horizontālo un vertikālo analīzi. Autore izsaka piedāvājumus finanšu situācijas uzlabošanai, kurus varētu izmantot analizētā uzņēmuma vadība turpmāko finanšu lēmumu pieņemšanā.
Autores analizētais uzņēmums SIA “Maiznīca Liepkalni” ir dibināts 2000. gada 31. janvārī un nodarbojas ar maizes un konditorejas izstrādājumu ražošanu.
Ražošanas organizēšana kā materiālu vērtību radīšana un pakalpojumu sniegšana kopumā veido uzņēmējdarbību.[16,11]
Uzņēmējdarbības galvenais mērķis ir peļņas maksimizācija, kuras avots ir jaunradītā vērtība. Jaunradīto vērtību veido cilvēka darbs, materializējot to uzņēmējdarbībā. Uzņēmējdarbība rada jaunradīto vērtību, kura tautsaimniecības līmenī raksturojas ar radīto iekšzemes kopproduktu. Savukārt iekšzemes kopprodukts ir visas valsts jaunradītā vērtība, kas raksturo gan tautsaimniecības, gan arī iedzīvotāju dzīves līmeni. [9,3]
Tieši tādēļ ir būtiski , lai valstī veiksmīgi izveidotos, attīstītos un pastāvētu ražošanas uzņēmumi. SIA “Maiznīca Liepkalni ”ir attīstījies gan tehnoloģiski, gan strukturāli un ir izcīnījis savu vietu tirgū, kā arī ieguvis pastāvīgus sadarbības partnerus. Uzņēmums dara visu iespējamo, lai būtu konkurētspējīgs pēc iestāšanās Eiropas Savienībā, lai paturētu savu vietu tirgū, gan paplašinātu to. Tā kā SIA “Maiznīca Liepkalni” ir pārtikas ražošanas uzņēmums , uzņēmumam ražošana jāorganizē tā, lai tā atbilstu sanitāri- veterinārajām prasībām, kas lielā mērā sadārdzina uzņēmuma izmaksas. Finanšu pārskatu analīze ieņem arvien nozīmīgāku vietu uzņēmuma vadības ekonomisko lēmumu pieņemšanā. Pareiza līdzekļu un to avotu pārvaldīšana ir svarīgs faktors , lai uzņēmums sasniegtu labākus rezultātus augstas konkurences apstākļos. Lai varētu pieņemt pareizākos lēmumus uzņēmuma saimnieciskajai darbībai nākotnē, nepieciešams veikt SIA “Maiznīca Liepkalni” finansiālā stāvokļa analīzi un tās rādītāju izvērtēšanu.
Diplomdarba mērķis ir uz teorētisko un praktisko materiālu pamata veikt SIA “Maiznīca Liepkalni” finansiālo analīzi, atklāt trūkumus, nepilnības un rezultātā izdarīt secinājumus un atrast risinājumus, lai uzņēmuma īpašnieki varētu efektīvi paaugstināt ieguldītā kapitāla rentabilitāti un nodrošināt uzņēmuma darbības stabilitāti.
Darba mērķa sasniegšanai veicami sekojoši uzdevumi:
apkopot teorētisko materiālu par finanšu analīzi;
noteikt un analizēt uzņēmuma saimnieciskās darbības īpatnības;
veikt finanšu pārskatu horizontālo un vertikālo analīzi;
novērtēt pašreizējo finansiālo stāvokli salīdzinājumā ar iepriekšējiem periodiem;
veikt uzņēmuma finanšu rādītāju salīdzināšanu ar nozares vidējiem rādītājiem un noteikt , kādā mērā pētāmā uzņēmuma rādītāji atšķiras no maizes un konditorejas izstrādājumu ražošanas nozares vidējiem rādītājiem;
balstoties uz finanšu koeficientiem, veikt to analīzi;
veikt SIA “Maiznīca Liepkalni “finansiālā stāvokļa novērtējumu;
atklāt iespējas un variantus, kā uzlabot analizējamā finanšu rādītājus;
uz analīzes pamata izstrādāt priekšlikumus finanšu situācijas uzlabošanai.
Darba uzbūve ir veidota tā., lai varētu saprotamāk izprast SIA “Maiznīca Liepkalni” finansiālo stāvokli. Darbs sadalīts četrās nodaļās, kur pirmajās divās tiek atspoguļoti teorētiskie aspekti, lai sniegtu priekšstatu par finanšu analīzes mērķiem, uzdevumiem, metodēm un izmantojamajiem rādītājiem. Trešajā nodaļā veikta maizes ražošanas tirgus segmenta izpēte un uzņēmuma saimnieciskās darbības raksturojums. Pēdējā nodaļā veikta pētāmā uzņēmuma finanšu analīze. Lai efektīvāk varētu izmantot iegūtos uzņēmuma finanšu analīzes rezultātus, tie tiek salīdzināti ar maizes un konditorejas izstrādājumu ražošanas nozares vidējiem rādītājiem, jo citādi netiktu gūts pilnīgs priekšstats par iegūto finanšu informāciju : tā ir pozitīva, apmierinoša, vai negatīva. Pamatojoties uz teorētisko finanšu analīzes literatūru, visi koeficienti tiek iedalīti grupās to sistemātiskai analīzei un ir aplūkoti dinamikā. Pamatojoties uz aprēķinātajiem rādītājiem, novērtēti to izmaiņu cēloņi un to ietekmējošie rādītāji. Atklāts izmaiņu raksturs- pozitīvais vai negatīvais.
Problēmu pētīšanai tiek pielietotas finanšu analīzes dažādas metodes:
absolūto rādītāju analīze (bilances lasīšana) – bilances datu izpēte: firmas aktīvu sastāva, finanšu ieguldījumu struktūras, pašu kapitāla avotu noteikšana, aizņemto līdzekļu apmēra novērtēšana. Pēc peļņas vai zaudējumu aprēķina nosaka ienākumus (neto apgrozījums), peļņas lielumu un citus rādītājus;
horizontālā (laika ietvaros) analīze- katras pozīcijas salīdzinājums ar iepriekšējo periodu, kas ļauj noskaidrot bilances posteņu vai to grupu izmaiņu tendences un pamatojoties uz to, aprēķināt izaugsmes tempus;
vertikālā (strukturālā) analīze – tiek veikta, lai noteiktu atsevišķu pārskata posteņu īpatsvaru kopējā rādītājā (katras pozīcijas ietekmi kopējā rezultātā);
finansiālo (analītisko) koeficientu aprēķināšana – finansiāli ekonomiskā stāvokļa analīzes galvenā metode;
Salīdzinošā un faktoru analīze.
Populārākā, plašāk lietotā ir tā, kur par analīzes datu bāzi kalpo konkrēti finanšu dokumentu dati- pirmkārt bilances dati.
Darbā netiek analizētas ražošanas izmaksas un pašizmaksas, kaut arī tas būtu svarīgi pētāmajam uzņēmumam. Pēc autores domām izmaksu uzskaite un pašizmaksas kalkulācija būtu sava ietilpīguma un specifikas dēļ būtu atsevišķa diplomdarba tēma.
Pētīšanai tiek izmantotas SIA “Maiznīca Liepkalni” gada pārskatu sastāvdaļas (bilance ,peļņas vai zaudējumu aprēķinu) par 2002., 2003. un 2004. gadiem. Pētījuma periods ir no 2002. gada sākuma līdz 2004. gada beigām. Izvērtēšanas procesā tiks izmantoti tikai tie rādītāji, kuri ir izrēķināti, pamatojoties uz gada pārskatu datiem (bilanci, peļņas vai zaudējumu aprēķinu).
Visi nepublicētie materiāli ir ņemti no SIA “Maiznīca Liepkalni” finanšu pārskatiem, tādēļ atsauces diplomdarba tekstā par tiem nav dotas.
Darbā veiktā analīze un pētījums pamatojas uz LR likumdošanas aktu prasībām, atbilstošu speciālo literatūru, kas tieši saistīta ar finanšu darbības analīzi, internetā pieejamajiem materiāliem, kā arī SIA “Maiznīca Liepkalni” nepublicētiem datiem.
Finanšu pārskatu analīze- tas ir process, kura mērķis ir uzņēmuma finansiālā stāvokļa un darbības novērtējums pagātnē un tagadnē , pie kam par galveno mērķi tiek izvirzīta uzņēmuma saimnieciskās darbības un apstākļu izvērtēšana nākotnē. [17,27]
Efektīva resursu izmantošana ilgtermiņa periodā nodrošina uzņēmuma īpašnieku ekonomisko interešu realizēšanu. Tāpēc uzņēmuma īpašnieki finansu pārskatus analizē ar mērķi paaugstināt ieguldītā kapitāla rentabilitāti un nodrošināt uzņēmuma darbības stabilitāti. Kreditori un investori veic finansu analīzi, lai minimizētu savu aizdevumu un ieguldījumu risku.
Pieņemamo lēmumu kvalitāte zināmā mērā ir atkarīga no to analītiskā pamatojuma.
Visus finansu lēmumus var attiecināt uz:
Finansēšanas avotu izvēli;
Kapitāla investēšanas virzieniem;
Dividenžu politiku.[15,189]
Vadīšanas lēmumu pieņemšanai ir nepieciešama informācija par uzņēmuma darbības iepriekšējo periodu, lai varētu novērtēt uzņēmuma nākamo darbības periodu potenciālās finansiālās iespējas. Šāda informācija ir nepieciešama vairākiem nolūkiem:
Uzņēmuma finansiālā stāvokļa novērtēšanai pārskata periodā, tā aktīvu, saistību un pašu kapitāla, kā arī šo posteņu izmaiņu novērtēšanai noteiktā periodā;
Uzņēmuma naudas līdzekļu plūsmas novērtēšanai, naudas summu ienākšanai un izdošanai no uzņēmuma un ar to saistītā riska novērtēšanai;
Investīciju lēmumu un kreditēšanas lēmumu pieņemšanai.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Nosūtīt darbu e-pastā

Tavs vārds:

E-pasta adrese, uz kuru nosūtīt darba saiti:

Sveiks!
{Tavs vārds} iesaka Tev apskatīties interneta bibliotēkas Atlants.lv darbu par tēmu „SIA "Maiznīca Liepkalni" finansiālā stāvokļa analīze un novērtējums”.

Saite uz darbu:
https://www.atlants.lv/w/938576

Sūtīt

E-pasts ir nosūtīts.

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties