Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
21,48 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:779125
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 06.09.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 39 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Maģistra darbs    1
  SATURS    2
  IEVADS    2
  ANOTĀCIJA    6
  Informācijas sabiedrības attīstība izveide ir svarīgs priekšnoteikums ilgspējīgai Latvijas ekonomiskas attīstībai un iedzīvotāju labklājības celšanai, kā arī e-pārvaldes aktivitāšu ieviešanai    6
  ANNOTATION    7
1.  E-PĀRVALDES JĒDZIENS    8
2.  E-PĀRVALDES ATTĪSTĪBAS TENDENCES LATVIJĀ UN PASAULĒ    15
2.1.  Informācijas sabiedrības veidošanās Latvijā    17
2.2.  Starptautiskā pieredze    22
2.2.1.  Lielbritānija    24
2.2.2.  Somija    27
2.2.3.  ASV    30
2.2.4.  Japāna    33
  Jebkurš izglītots Latvijas iedzīvotājs spētu pateikt, ka IKT dzimtene ir Japāna, un ka šī ir tā valsts, kur rodas arvien jauni IKT risinājumi un jauninājumi. Lai arī kā ASV ir centusies iekarot IKT tirgu, Japāna vienmēr ir palikusi līdere šajā sfērā    33
  Japānas e-pārvaldes politikas plānošanas dokumentu pamatā ir “e-Japānas stratēģija”, kas ir akceptēta 2001.gada 22.janvārī. “E-Japānas stratēģijas” 4 svarīgākie uzdevumi ceļā uz informācijas sabiedrības veidošanos un attīstību ir:    33
  Japānas valdības tālākejošie mērķi paredz Japānas nācijas izveidošanu par attīstītāko pasaules IKT nāciju    35
3.  E-PĀRVALDES IEVIEŠANAS NOSACĪJUMI    36
3.1.  Tiesiskais regulējums    37
3.2.  Sabiedrības izglītošana par e-pārvaldes būtību un priekšrocībām    41
3.3.  Pašvaldību informatizācija un e-pārvaldes pakalpojumu pieejamība sabiedrībā    45
3.3.1.  Pašvaldību materiāli tehniskā nodrošinājuma uzlabošana    46
3.3.2.  Platjoslas interneta pieslēgumi pašvaldībām un citām sabiedriskām iestādēm un publisko interneta pieejas punktu izveidošana    50
3.4.  Publiskās un privātās partnerības loma e-pārvaldes ieviešanā    53
4.  EIROPAS SAVIENĪBAS STRUKTŪRFONDU IEGULDĪJUMS E-PĀRVALDES IEVIEŠANĀ UN ATTĪSTĪBĀ    55
4.1.  Eiropas Savienības struktūrfondu atbalsta vispārējs raksturojums e-pārvaldes sfērā    56
4.2.  Eiropas Savienības struktūrfondu projektu raksturojums    60
5.  SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI    66
7.  IZMANTOTĀS LITERATŪRAS UN INFORMĀCIJAS AVOTU SARAKSTS    71
8.  GALVOJUMS    75
9.  PIELIKUMI    76
  1.pielikums    76
  2.pielikums    77
10.  IZZIŅA PAR AIZSTĀVĒŠANU    78
Darba fragmentsAizvērt

E-pārvaldes ieviešana Latvijā ir cieši saistīta ar informācijas sabiedrības veidošanos un attīstību. Šobrīd arvien biežāk politiskā līmenī tiek runāts par dažādiem e-pārvaldes attīstības aspektiem (e-paraksta ieviešana, informācijas sabiedrības attīstība, pašvaldību informatizācija, publisko e-pakalpojumu pieejamība sabiedrībā, iedzīvotāju datora lietošanas iemaņu paaugstināšana u.c.), kas ir pozitīvs faktors kopējai e-pārvaldes attīstības virzībai.

“Datoru laikmets” mūsu dzīvē ir iegājis salīdzinoši nesen, tomēr ar katru gadu attīstoties informācijas un komunikāciju tehnoloģijām, arvien vairāk iedzīvotāju novērtē to sniegtās priekšrocības, kas ir labs indikators virzoties e-pārvaldes mērķu sasniegšanas virzienā.

Maģistra darbā tiek piedāvāts apskats uz e-pārvaldes jēdziena būtību, ieviešanas problemātiku, informācijas sabiedrības veidošanos, citu valstu pieredzi, struktūrfondu ieguldījumu un uz ekspertu un autores viedokli par pastāvošiem riskiem un iespējamiem risinājumiem e-pārvaldes ieviešanā.

Maģistra darba ievadā ir pamatota tēmas aktualitāte, noteikts darba mērķis un mērķa sasniegšanai veicamie uzdevumi, kā arī aprakstītas izmantotās pētniecības metodes.

Maģistra darba mērķis ir atspoguļot e-pārvaldes veidošanās procesu Latvijas pašvaldībās un valstī kopumā, identificēt kavējošos faktorus, kā arī sniegt priekšlikumus situācijas uzlabošanai. Izvirzītā mērķa sasniegšana ir balstīta uz šādiem uzdevumiem:
Analizēt pētāmās sfēras tiesību aktus, politikas plānošanas dokumentus un literatūru;
Noskaidrot Latvijas ekspertu, kuri ir tieši saistīti ar e-pārvaldes ieviešanu pašvaldībās, viedokli par e-pārvaldes ieviešanas jautājumiem, veicot strukturētās intervijas;
Izpētīt e-pārvaldes ieviešanas gaitu Latvijā un aktuālos politiskos jautājumus, kas tiek risināti valdības līmenī;
Noskaidrot e-pārvaldes attīstības tendences citās valstīs;
Apzināt Eiropas Savienības (turpmāk – ES) struktūrfondu sniegto atbalstu aplūkojamā sfērā;
Identificēt e-pārvaldes attīstību traucējošos faktorus.

Pētījumā izmantotās metodes ir situācijas izpēte un salīdzinošā analīze, tiesību aktu un politikas plānošanas dokumentu analīze, teorētiskās literatūras izpēte un strukturētās intervijas.

Izvēlētie eksperti, ar kuriem tiks veiktas strukturētās intervijas, ir speciālisti informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (turpmāk – IKT) nozarē un ikdienā saskaras ar e-pārvaldes ieviešanas jautājumiem savā tiešajā darbā (ekspertu jautājumi ir atspoguļoti 1. un 2.pielikumā). Visas intervijas veiktas 2005.gada aprīlī.
Intervētie speciālisti ir:
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas Pašvaldību informatizācijas departamenta vecākā referente Ārija Bērziņa;
Vidzemes attīstības aģentūras projektu vadītāja un ES struktūrfondu nacionālās programmas „Elektroniskās pārvaldes infrastruktūras bāzes attīstība un pilnveidošana” projekta “e-Vidzeme” direktore Ina Miķelsone;
Cēsu pilsētas domes informācijas tehnoloģiju nodaļas vadītājs un Vidzemes pašvaldību kooperatīvā datu apraides tīkla koordinators Gints Gārša.

Maģistra darba pamatdaļa sākas problēmas teorētisko pamatojumu, respektīvi, ar e-pārvaldes jēdziena noteikšanu un tā interpretāciju dažādos Latvijas un ārvalstu dokumentos, kā arī to saistību ar valsts pārvaldes pamatprincipiem.

Tālāk tiek dots apskats uz informācijas sabiedrības veidošanās gaitu Latvijā, un Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāta vīziju par informācijas sabiedrības attīstību un virzību.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties