Secinājumi
1. Zinātniski pētnieciskā darba mērķis ir sasniegts. Lielākā daļa skolēnu ir izvēlējušies kādu profesiju nākotnē apgūt, bet nav par to pārliecināti.
2. Darbā izvirzītie uzdevumi ir izpildīti ...
• Lielākā daļa 12. klašu jaunieši uzskata, ka nemācās atbilstoši savām spējām, jo skolēniem trūkst motivācijas mācīties, tā uzskata autores. Lielākoties 9. klašu skolēni mācības uztver ļoti nopietni, un ir gatavi karjeras izveidei atdot visas savas zināšanas;
• Tika noskaidrots, ka Talsu 2. vidusskolā ir piedāvāts dažādas karjeras izglītības virzieni, jo skolā ir savs karjeras centrs;
• Tika aptaujāti 104 respondenti (9. un 12. klases skolēni) par nākotnes nodomiem un autores secināja, ka vairums skolēni izvēlas mācīties tālāk pēc skolas beigšanu.
3. Hipotēze piepildās, jo vairākums aptaujāto respondentu pēc skolas beigšanas izvēlas mācīties tālāk un iegūt augstāku izglītību.
4. Motivācija ir galvenais faktors karjeras izvēlē, gan iekšējā, gan ārējā. No tā cik motivēts būs skolēns ir atkarīgs tas, cik augstu mērķi viņš sev uzstādīs un cik daudz no tā sasniegs.
5. Karjeras centra programmas ir lieliska iespēja skolēniem izzināt sevi un atrast sev piemērotāko profesiju, kādu nākotnē izvēlēties, sadarbībā ar karjeras centra vadītāju Mārīti Tīsu.
6. 12.klases skolēni izvēlējās paši mācīties vidusskolā, bet lielākā daļa aptaujāto uzskata, ka nemācās atbilstoši savām spējām, lai gan mēģina izpildīt skolotāju prasības skolā. Autores secināja, ka 12.klases skolēni pietiekoši nopietni nepieiet mācībām.
7. Pēc anketēšanas rezultātiem autores secināja, ka vidusskolā bieži ir jāmācās bez izpratnes. Ir jāmācās, tāpēc, ka ir jāiemācās.
8. Pēc anketēšanas rezultātiem, skolēni atbildēja, ka stundās dominējošie nav radošie uzdevumi. Autores secināja, ka skolēni īsti neizprot, kas ir radošie uzdevumi, jo esejas, domraksti arī ir radošie uzdevumi, un tie mācību stundās diezgan bieži dominē, bet skolēni tos neuztver kā radošos uzdevumus.
9. 12.klases skolēni izvēlējās vidusskolu, jo paši vēlējās, bet 9.klases skolēni izvēlas mācīties vidusskolā, jo vēl nav noskaidrojuši, kur tālāk mācīties un kādu profesiju apgūt. Autores uzskata, ka pēc 9.klases ir jau pāragri izvēlēties profesiju, tāpēc labāk ir mācīties vidusskolā.
10. Vidusskolas/pamatskolas skolēni pabeidzot skolu izvēlas tālāk mācīties, bet ne strādāt. Autores uzskata, ka tas ir pozitīvi, ka jaunieši necenšas pārāk agri iestāties darba tirgū, bet mācās tālāk un tiecas uz kādu citu profesiju.
…