Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:991127
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 06.12.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

19.gs beigās Krievija piespieda muižniekus arī sākt maksāt nodokļus par zemi. Pamazām mazgruntnieki izkonkurēja muižniekus lauksaimniecības produkcijas ražīguma ziņā, un muižnieki sāka pārdot ne tikai bijušo klaušu, bet arī muižas zemi. Tā daudzi saimnieki kļuva par muižu īpašniekiem. „Pēc agrārās reformas Baltijā izveidojās lielākās mazgruntnieku saimniecības Krievijā. Privātmuižu sektorā Vidzemē vidējā zemnieku māja bija 53,62, Kurzemē – 43,20, Igaunijā – 38,10, bet valsts muižās (1905.gada dati) – 28,13 hektāru lielas. Tādējādi ikviens latviešu „vidējais” saimnieks atbilstīgi Iekškrievijas apstākļiem bija uzskatām par lielsaimnieku jeb kulaku” . Tas, ar ko beidzās latviešu būšana par kulakiem, tiks apskatīts nākošajos darbos...
Tā noslēdzās ļoti būtiskas un ne bez grūtībām realizētās reformas 19.gadsimta Latvijas teritorijā, kas pavēra ceļu citiem jauninājumiem, tostarp, latviešu tieksmēm pēc pašnoteikšanās, parealizēšanās kā tautai, kā savas zemes īpašniekiem. Pirms zemnieku brīvlaišanas tas nebija iespējams, jo faktiski kopš tālā 13.gadsimta, kad uz Latvijas teritoriju atnāca krustneši, latvieši bija apspiesti un atradās bez maz vai visu laiku vergu lomā: kalpoja viņi pārsvarā vācu, bet arī poļu un zviedru muižniekiem. Taču 19.gadsimtā, kad ar Krievijas cara labvēlību latviešu zemnieks kļuva par patstāvīgu tiesību subjektu un ieguva tiesības un reālas iespējas izpirkt zemi un kļūt par tās saimnieku, sākās svarīgas izmaiņas latviešu pašapziņā, kas noveda pie tālākiem radikāliem pavērsieniem Latvijas un tās tautas vēsturē. Tāpēc var teikt, ka visas grūtības, ko nācās piedzīvot latviešu zemniekiem dzimtbūšanas atceļošo likumu piemērošanas pirmajās stadijās, bija tā vērtas, un pēcāk pilnībā attaisnojās.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties