Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
6,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:640712
 
Vērtējums:
Publicēts: 21.07.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Fridrihs Zīverss. Agrārām reformām labvēlīgo muižnieku vadonis bija Frīdrihs Zīverss. Savu jaunību viņš bija pavadījis kara dienestā, piedalīdamies arī vairākos kara gājienos. Atgriezies dzimtenē, Zīverss dedzīgi piedalījās sabiedriskā dzīvē un darbā. Viņš drīz ieguva savu kārtas brāļu uzticību, kas viņu ievēlēja dažādos goda amatos, starp citu — arī par landrātu. Zīverss bija cilvēks ar neatlaidīgu enerģiju, stipru raksturu un spēcīgu pienākuma apziņu. Ja Zīverss bija ko apņēmies un atzinis par savu pienākumu, tad mērķa sasniegšanai viņš izlietoja visus spēkus un līdzekļus. Zemnieku jautājumā viņš bija pārliecinājies, ka te vajadzīgas nopietnas reformas. Tāpēc ar visu enerģiju un neatlaidību viņš stājās pie zemnieku stāvokļa uzlabošanas. Ar savu neatlaidīgo darbību zemnieku labā viņš vēlāk sa­nāca ar Vidzemes muižnieku vairākumu visasākā konfliktā. Tāpat kā savā laikā Sulcam, arī Zīversam vajadzēja tāpēc atkāpties no landrāta amata.
Reformu ievadījums. 1795. gadā sanāca Vidzemes landtāgs. Fr. Zīverss apņēmās iekustināt tajā jautājumu par zemnieku stā­vokļa uzlabošanu. Vispirms viņš apspriedās ar saviem domubiedriem. Viņš pierunāja Jēkaba baznīcas virsmācītāju Kārlu Got­lību Zontāgu (kas simpatizēja apgaismes idejām), lai tas savā landtāga atklāšanas sprediķī pamudina muižniekus uz reformu soļiem. Zontāgs to arī darīja. Viņa dedzīgais sprediķis atstāja uz klausītājiem dziļu iespaidu. Izmantodams landtāga locekļu labvēlīgo noskaņojumu, Zīverss nāca klajā ar dažiem agrāro reformu priekšlikumiem. Landtāgs tos tomēr nepieņēma, bet galīgo izlemšanu atstāja muižniecības konventam. Nākoša gada (1796) landtāgā Zīverss atkal iekustināja reformu jautājumu; bet arī šoreiz netika pieņemts galīgs lēmums. Tikai 1797. gada landtāgs Zīversa neatlaidības dēļ beidzot nolēma uzlabot zem­nieku stāvokli. Bet pret landtāga projektu Pēterpilī cēla dažus iebildumus senāta komisijā (kas sastāvēja no reakcionāriem vācu muižniekiem). Tāpēc projektu vēlreiz apsprieda 1798. g. landtāgā. Tomēr arī pēc tam tas nestājās spēkā. Ķejzars Pāvils I, uzskatīdams reformas par bīstamām un saņēmis no reakcionāriem Vid­zemes muižniekiem vairākas sūdzības, projektu neapstiprināja.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties