Termins “izmaksas” ietver tikai:
- katra arbitrāžas tiesneša honorāru;
- citi saprātīgi šķīrējtiesnešu izdevumi;
- saprātīga samaksu par ekspertu pakalpojumiem un citu palīdzību, ko pieprasa šķīrējtiesa;
- pamatoti liecinieku ceļa un citi izdevumi, ciktāl šos izdevumus apstiprina šķīrējtiesa;
- juridiskās un citas izmaksas, kas radušās pusēm un šķīrējtiesai, ciktāl šķīrējtiesa uzskata šādu izmaksu apmēru par samērīgu;
- visas Starptautiskā biroja maksas un izdevumi, ieskaitot kompetentās iestādes nodevas un izdevumus. ,
Nav reti gadījumi, kad starptautiskās arbitrāžas tiek kritizētas par lēnu un nesamērīgi dārgu procesu kas jāapmaksā pusēm, dažādās valstīs lietās aizņemto arbitru, klientu, advokātu dēļ.
Secinājumi
Uzrakstot šo darbu, nonācu pie sekojošiem secinājumiem:
1. Starptautiskās tiesas un Starptautiskās Arbitrāžas tiesas galvenais kopīgais ir, tas ka abām tiesām procesā ir gan mutvārdu daļa gan rakstveida daļa. Tiesnešu prasības amata ieņemšanai ir līdzīgas, gan tiesnešiem gan Starptautiskajā tiesā, gan Starptautiskajā arbitrāžas tiesā ir jābūt ar augstu kvalifikāciju un neatkarīgiem.
2. Starptautiskās tiesas un Starptautiskās Arbitrāžas tiesas galvenās atšķirības ir, ka Starptautiskajā Arbitrāžas tiesā puses var vienoties par šķīrējtiesnešu skaitu, izvēlēties arbitrāžas atrunu, procesa valodu, vienoties par šķīrējtiesas procesa kārtību, procesuālajām un materiālajām normām, norises vietu, bet Starptautiskajā tiesā tiesnešu skaits ir noteikts Starptautiskās tiesas statūtos.
…