Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:507265
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 03.11.2021.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Celtnes sienas veidojuši kūdrā iedzīti mieti, kuru starpas aizpildītas ar zariem un zāli. Ēka bijusi taisnstūra, iespējams, ar sānu piebūvēm. Celtnes iekšienē atradies atklāts pavards. Stabu konstrukcijā celtas taisnstūra ēkas atrastas arī citviet Latvijā.
Redzams, ka jau agrajā vēsturiskās attīstības periodā Latvijas teritorijā bijuši pazīstami dažādi celtniecības principi – stabu konstrukcijas ar guļkoku pildījumu, ar zaru pinumiem starp stabiem, guļbūves ar pakšiem, celtņu četrstūra plānojums, raksturīgi jumta segumi, slieteņi u.c. Turklāt baļķu guļbūve kalpoja arī kā viens no nocietinājuma veidiem.
No guļbaļķiem celtas dzīvojamās mājas senākais veids Latvijā ir neliela taisnstūra vai kvadrātam līdzīga vientelpa ar apkures iekārtu – atklātu pavardu – vidū vai vienā stūrī. Lai labāk saglabātu pavarda izplatīto siltumu, daļa no šīm celtnēm bija nedaudz iedziļinātas zemē.
Kopš 8. gs. Latvijā pazīstamas no laukakmeņiem sakrautas krāsnis, kas līdzīgas vēl šodien dūmu pirtīs vērojamām akmeņu krāsnīm. 10. – 13. gs. Latvijā dzīvojamo māju apkurē notika būtiskas izmaiņas – krauto akmeņu krāšņu vietā stājās no akmeņiem un māla taisītas kleķa krāsnis ar dobumu, kurā dedzināja malku. Latvijā 6. 7. gs. konstatētā akmens krāšņu kraušanas prasme vedina domāt, ka te krietni sen jau bijušas arī pirtis.

Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −2,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1388536
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties