Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:223262
 
Vērtējums:
Publicēts: 29.09.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Romas nozīmi Eiropas un pasaules kultūras vēsturē ir grūti nenovērtēt par augstu. No Romas valodas – latīņu valodas – nāk vārda “civilizācija” sakne, kas apzīmē cilvēku kopdzīves pilsonisko pamatu izveidošanu un izvēršanu.

Antīkā pasaule kopumā un kristietība ir Eiropas civilizācijas stūrakmeņi, mūsdienu sabiedrības izcelsmes avots. Arvien jaunas paaudzes un laikmeti ir mantojuši romiešu sasniegumus mākslā, izglītībā, amatniecībā, literatūrā u. c.

Roma Eiropas sabiedrībai deva ne tikai pasaules vēstures vienības izjūtu, bet arī brīva cilvēka suverenitātes apjausmu, kas balstījās uz antīkajiem priekšstatiem par cilvēka augstāko stāvokli dzīvo būtņu hierarhijā, ko nosaka viņa ar saprātu apveltītā daba. Romā šī paziņa no mentalitātes sfēras pārgāja pilsoniskajā dzīves jomā, iemantojot tiesiskās un valstiskās garantijas. Romiešu pilsoņi skaitījās “personas”, un ar to viņi lika pamatus eiropeiskajam individuālismam un “Eiropas izrāvienam” vēstures attīstībā.

Es vēlētos tuvāk aplūkot romiešu savstarpējās saziņas kultūru, kādā veidā tie sazinājās ar sev līdzīgajiem, kā ar citu kārtu pārstāvjiem, kādas attiecības tiem bija ar dieviem, kā viņi uztvēra apkārtējo vidi, paši sevi, kādā veidā viņi nodeva informāciju citiem, kā tā tika saglabāta nākamajām paaudzēm, kāda bija to attieksme pret dažādiem informācijas nodošanas veidiem. Tas viss izpaudās viņu domāšanas, runas un savstarpējo attiecību veidošanas manierē, tāpēc arī vēlos tuvāk iepazīties ar romiešu dzīvi tieši šajos aspektos.
Tautas sapulce (comitia) pārstāvēja visu tautu, tas nebija reprezentatīvs orgāns. Tā sanāca laukumos, bieži – Forum Romanum. Romā tautas sapulce nebija vienkārša visu pilsoņu sanākšana, jo pilsoņi bija iedalīti īpašās grupās.

Tautas sapulces prerogatīvas bija šādas – 1.) tā ievēlēja augstākos maģistrātus, konsulus, pretorus, diktatorus un cenzorus; 2.) tā lēma tiesu politiskajās prāvās (piemēram, par nodevību); 3.) tā pieņēma lēmumus par karu un mieru, līgumiem ar sabiedrotajiem; 4.) tā ievēlēja cenzorus, kas novērtēja īpašumu (census). [1; 60.-61.]…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −3,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1158566
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties