Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:495890
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.05.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 8 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Ievads   
2.  Pašvaldību jēdziens un principi   
3.  Pašvaldību tiesības kā tiesību nozare   
4.  Pašvaldību tiesību priekšmets   
5.  Pašvaldību tiesību metodes   
6.  Pašvaldību tiesību sistēma   
7.  Nobeigums   
Darba fragmentsAizvērt

2. Pašvaldību jēdziens un principi.

Runājot par pašvaldību tiesībām, vispirms ir jānoskaidro, kas ir pašvaldības. Visās demokrātiskās valstīs bez centrālās varas un pārvaldes institūcijām izveidotas un darbojas pašvaldības. Pašvaldības uzskata par katras demokrātiskās valsts pamatu, kas sekmē demokrātijas attīstību – jo attīstītākas pašvaldības, jo lielāka demokrātija valstī. Tieši pašvaldības līmenī ir lielākas iespējas iesaistīt pilsoņus pārvaldes darbā, izmantot viņu zināšanas un spējas dzīves apstākļu uzlabošanai, ir vislabākie nosacījumi, lai radītu vietējo iedzīvotāju prasībām atbilstošu harmonisku sabiedrību, par kuru viņi jūt atbildību. Stiprinot pašvaldības, stiprinās visa tauta, tiek realizēta efektīvāka un demokrātiskāka sabiedrības politika.
Jēdzienam “pašvaldības” nav skaidras un vienotās definīcijas, un katrs autors traktē un saprot to savādāk. Tomēr visplašākā un vispilnīgākā šī vārda definīcija tika piedāvāta vēl 17. gadsimtā Anglijā – self – government. Vēlāk 20. gadsimtā to pārņēma vācu un krievu valsts zinātnieki.
Piemēram Vācijā valsts zinātnieks G. Ellineks ar vārdiem “vietējā (municipālā) pašvaldība” saprot “valsts pārvaldi caur noteiktiem cilvēkiem, kuri neieņem nekādus amatus valsts aparātā”. Atkarībā no valsts birokrātiskās pārvaldes tā ir pārvalde caur ieinteresētiem cilvēkiem.
Krievu valsts zinātnieks N.Lazarevskij ar vietējo pašvaldību izprata decentralizēto valsts pārvaldi, kur vietējo orgānu patstāvība tika nodrošināta ar tāda rakstura juridisko garantiju sistēmu, kuras it kā parāda decentralizācijas esamību, bet līdz ar to nodrošina vietējo valsts pārvaldes orgānu saikni ar noteiktu teritoriju un tās iedzīvotājiem.
Cits krievu jurists M.I.Svešnikovs apzīmēja pašvaldības kā jaunu administrācijas formu, kurā tauta brīvi piedalās to jautājumu risināšanā, kuri atrodas vietējo administratīvo orgānu pārziņā, tas nozīmē tautas piedalīšanos vietējā administrācijā.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1181970
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties