Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:395385
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.03.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 18 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Kas ir NOP un kā tie rodas    4
2.  Situācija ar NOP piesārņojumu Latvijā un Baltijas jūrā    6
3.  Kā samazināt NOP risku    8
  Secinājumi    10
  Izmantotā literatūra    11
Darba fragmentsAizvērt

Noturīgie organiskie piesārņotāji (NOP) nav dabas produkti, bet gan cilvēku radītas halogēnus (hloru, bromu) saturošas organiskas vielas, kas ir ļoti bīstami piesārņotāji un cilvēku darbības rezultātā nonāk vidē. NOP ir ļoti toksiski un izraisa virkni nelabvēlīgu efektu. Šie ļoti stabilie savienojumi vidē var saglabāties vairākus gadus, pat gadu desmitus, pirms tie noārdās. NOP bioakumulācijas rezultātā uzkrājas dzīvo organismu taukaudos, kur to koncentrācija var palielināties līdz pat 70 000 reižu salīdzinājumā ar fona līmeni. Zivis, plēsīgie putni, zīdītāji un cilvēki var akumulēt vislielākās NOP koncentrācijas. Šo procesu rezultātā NOP ir atrasti pat Arktiskajos apgabalos – tūkstošiem tālu no galvenajiem piesārņojuma avotiem.
Latvijā, līdzīgi kā citur pasaulē, 20.gadsimta 60. un 70. gados lauksaimniecībā lielā daudzumā tika izmantoti augu aizsardzības līdzekļi, kas satur noturīgos organiskos piesārņotājus (NOP) — tādus kā bēdīgi slaveno DDT un mazākos apjomos lietoto toksafēnu. Jāteic, ka NOP ir vienas no bīstamākajām cilvēka radītajām vidi piesārņojošajām vielām, kuras rada tādas neatgriezeniskas sekas kā iedzimti defekti, vēzis, alerģijas, novājināta imūnsistēma u.c. Saskaņā ar ANO un Pasaules vides fonda projekta Nacionālā ieviešanas plāna par noturīgajiem organiskajiem piesārņotājiem sagatavošanai sniegto informāciju, 20.gs. 70. gados lauksaimniecībā izmantotie pesticīdi nokļuva Baltijas jūrā un pat apdraudēja roņu populāciju. Padomju gados lauksaimniecībā izmantoto NOP sekas iespaido mūs vēl joprojām, jo NOP vielas joprojām uzkrājas Baltijas jūras treknajās zivīs.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties