Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
5,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:574543
 
Vērtējums:
Publicēts: 08.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 9 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Nauda, tās veidi un vēsturiskā attīstība    4
  Norēķinu kartes    6
  Noreķinu karšu veidi    6
  Starptautiskās norēķinu karšu organizācijas    9
  Naudas funkcijas    9
  Nauda kā apgrozības (jeb maiņas) līdzeklis    9
  Nauda kā vertības mērs    10
  Nauda ka vērtību uzkrašanas līdzeklis    10
  Naudas īpašības    10
  Latvijas naudas sistēmas veidošana    11
  Naudas tirgus    13
  Naudas pieprasījums    14
  Klasiskā naudas pieprasījuma teorija    14
  Keinsa naudas pieprasījuma teorija    15
  Mūsdienu naudas pieprasījuma teorijas    17
  Naudas piedāvājums    19
  Latvijas Bankas naudas piedāvājuma rādītāji    20
  Naudas multiplikators    22
  Monetārā politika    23
  Centrālās bankas loma ekonomikā    25
  Nobeigums    31
  Izmantotās literatūras saraksts    33
Darba fragmentsAizvērt

Mūsdienu ekonomiska teorija uzskata, ka par naudu var izmantot jebkuru lietu, ko sabiedrība pieņem samaksai par precēm un pakalpojumiem.
Senatnē saražotais produkts galvenokārt tika izmantots kopienas iekšējām vajadzībām; maiņā nonāca tikai neliels produktu daudzums. Prece tika mainīta pret preci. Mūsdienās to sauc par tiešo preču maiņu jeb barteru. Barteram ir daudzi ierobežojumi, piemēram, vairākārtēja maiņa, lai iegūtu vēlamo preci. Tāpēc pakāpeniski no preču vidus izdalījas noteikta prece, kas kļuva par maiņas līdzekli konkrētā novada tirgos. Pēc tam pakāpeniski preču naudu izspiež metāla nauda, kā arī dažāda papīra zimju nauda.
Nauda ir vispārējs ekvivalents, ar ko var izteikt visu citu preču un pakalpojumu vērtību. Tādējadi nauda ir īpaša prece, kas veic vērtības mēra funkciju procesos starp preču ražošanu un preču maiņu.
Pirmatnēja nauda jeb preču nauda. Sabiedrības sākumposmā dažādās pasaules zemēs naudas lomu pildīja dažādas preces. Ļoti iecienīti bija mājlopi. Naudas lomu pildīja zvērādas, tēja, pat vergi, labība, zivis, sāls, gliemēžvāki utt. Preces nauda vienlaikus kalpoja kā maiņas lidzēklis un kā pārtikas produkts, piemēram, lopus, graudus u. tml. varēja izmantot abos gadījumos, jo šīm precēm ir vienāda vērtība. Mūsdienās maiņu, kur zināmās proporcijās vienu preci maina pret otru, sauc par barteru. Darba dalīšanas procesa paplašināšanās sabiedrībā veicināja ražošanas pieaugumu un līdz ar to arī maiņu. Tajā iekļāvās aizvien vairāk preču un tā kļuva regulārākā. Bet maiņas procesu sāka kavēt vairākkartējas maiņas nepieciešamība, lai iegūtu vēlamo preci. Tāpēc pakāpeniski no preču vidus izdalījas viena vai otra prece, pret ko konkrētā novada tirgos varēja iemainīt jebkuru preci. Šīs preces kļuva par maiņas līdzekli un sāka pildīt ekvivalenta lomu maiņas procesā. Pirmatnējās naudas lietošana bija ļoti neērta. Pakapeniski šo lomu pārņēma zelts un sudrabs, jo šiem metāliem piemita daudzas maiņas līdzekliem nepieciesamās īpašības: liela vērtība, kompaktums, dalamība. Tie bija reti sastopami, grūti iegūstami, tos varēja ilgi uzglabāt, jo tie nebojājās un bija grūti viltojami.
Metāla nauda. Metals kā nauda funkcionēja stieņu veidā. Tos lietoja pēc svara, ar pesonisko zīmogu tos zīmogoja atsevišķi tirgotaji, iegravējot uz tiem svaru un raudzi. Katru reizi, kad notika maiņa, pardēvējam nācās stieņus rūpīgi pārbaudīt, liekot tos uz svariem. Tas sagādāja liekas neērtības un apgrūtināja maiņu. Vēlāk notika metāla stieņu svara un satura viltošana. Līdz ar to zuda ticība atsevišķu tirgotāju zīmogiem. Lai šīs neērtības noverstu, valsts sāka izgatavot un zīmogot noteiktas formas metāla naudu jeb monētas.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −6,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1175306
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties