Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:277965
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 18.12.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Prelūdija- blīvas formas instrumentāls skaņdarbs; izplatīts kopš 15. gs. Sākotnēji ievadīja kādu skaņdarbu. Pastāv uzskats, ka prelūdija radusies kā sava veida improvizācija, lai pārbaudītu instrumentāla skaņdarba iespējas vai arī, lai iejustos izpildījumā sacerējuma noskaņā. Vispirms prelūdija ieviesās flautistu un ērģelnieku praksē. 16. gs. prelūdija jau bija patstāvīgs skaņdarbs un tika rakstīta galvenokārt harmoniskā akordu faktūrā. 17. gs. sāka līdzināties tokātai. Plašu lietojumu prelūdijas žanrs gūst ērģeļmūzikā (17. – 18. gs.), izceļoties ar koncentriska izklāsta spilgtumu (bagātīgas figurācijas, ornamentālas pasāžas u. c.). Tādas ir J. S. Baha ērģeļu prelūdijas. Daudzās 17. – 18. gs. instrumentālajās svītās prelūdija tika uzticēta cikla ievadījuma funkcija. Īpašu nozīmi prelūdija ieguva, kā
Fūgas savdabīgs ievadījums. Kopš 19. gs. par prelūdiju sauc arī nelielus patstāvīgus skaņdarbus, visbiežāk klavierēm. Nereti prelūdijas apvienotas ciklos (piem., F. Šopēna, A. Skrjabina, S. Rahmaņinova, D. Šostakoviča prelūdijas).


Noktirne – svītas veida instrumentāls skaņdarbs 18.- 19. gs. mijā, kas bija paredzēts atskaņošanai vakarā vai naktī zem klajas debess. Noktirne ir vairākdaļu sacerējums (līdzīgs kasācijai vai serenādei) parasti pūšaminstrumentiem vai stīgu instrumentiem. Noktirni rakstījuši V. A. Mocarts un J. Haidns. Noktirne ir arī serenādes žanram tuvs vokāls a cappella skaņdarbs (Mocarts, Dž. Verdi, Dž. Rosīni).
19. gs. noktirne bija neliels, liriski sapņains, elēģiska rakstura klavierdarbs, visbiežāk trijdaļu formā. Šādu noktirnes žanra veidu aizsāka Dž. Fīlds., F. Šopēns noktirnes muzikālo tēlainību bagātināja un padziļināja (21 n.), viņa noktirnes iezīmējās ar spilgtu melodiku un plašu izjūtu dinamiku – no romantiskas poēzijas līdz dramatiskam patosam. R. Šūmanis, balstīdamies uz E. T. A. Horfmaņa tāda paša nosaukuma novelēm, akcentēja noktirnē fantastikas elementus. K. A. Debisī par „Noktirnēm” nosaucis savu orķestra darbu triādi, ko rosinājušas augļu gleznotāja Dž. E. M. Vistlera impresionistiskās gleznas. Noktirnes rakstījuši arī M. Rēgers, P. Hindemits, M. Gļinka, A. Boradins, P. Čaikovskis.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties