Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:980837
 
Vērtējums:
Publicēts: 25.03.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 19 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Priekšvārds    2
  Kas ir mandala    3
  Mandalās iekļautā simbolika    5
  Smilšu mandalas    7
  Smilšu mandalu apgūšana    8
  Sagatavošanās rituāli    9
  Instrumenti    10
  Mandalas veidošana    10
  Smilšu uzklāšana    11
  Mandalas izjaukšana    12
  Nobeigums    13
  Izmantotā literatūra    14
Darba fragmentsAizvērt

PRIEKŠVĀRDS
Šo tēmu es izvēlējos vairāku man interesējošu un nozīmīgu jautājumu dēļ. Pirmkārt tādēļ, ka mani jau sen interesē Austrumu kultūra. Tāpēc vēlējos uzzināt ko vairāk par tās reliģiju mācībām un uzskatiem, kā arī to saistību ar mākslu. Vel mani ļoti piesaistīja mandalu veidošanas pamatdoma, kurā vairākas idejas sakrīt arī ar maniem uzskatiem.
Pēc manām domām, mēs, cilvēki uz zemes neesam tā vienkārši, lai eksistētu un mūsu darbības nav kādu zemisku instinktu rezultāts. Es uzskatu, ka paralēli mūsu materiālajai pasaulei atrodas neatdalāma mentāla pasaule, kas ir fizikāli netverama. Man šķiet māksla ir viena no iespējām, kas cilvēkam dota, lai mēs spētu nojaukt robežu starp šīm pasaulēm un piekļūtu tai informācijai un sajūtām, kuras var rast vienīgi garīgos apziņas līmeņos. Meditācija ir viens no veidiem, kā to sasniegt.
Galvenā īpašība, kas nosaka mūsu apziņu, ir kontrasts. Divi galvenie elementi: iņ un jan atrodas pretstatā, tikai abi kopā tie eksistē un tikai kopā pārtop vienotā formā, kuru apzīmē ar apli, kas abus ieskauj...
Es uzskatu, ka mandalas ir unikāli un skaisti mākslas darbi, kuru radīšana prasa tiešām lielu pacietību, pat ziedošanos. Piemēram – smilšu mandalas, ko klejodami pa pasauli, veido tibetiešu mūki. Dziļā meditācijas stāvoklī viņi dienām ilgi darina tās no krāsainām smiltīm. Kad mandala gatava, to sagrauj un smiltis izkaisa jūrā, tā simbolizējot spēju nepieķerties jebkam, ko radījušas cilvēka rokas. Pētot šos rituālus es atklāju apbrīnojamas lietas, par kurām man iepriekš nebija ne jausmas. Tieši tādēļ izlēmu darbā vairāk iedziļināties smilšu mandalu veidošanas procesos un izpētīt tajās iekļauto simboliku.




KAS IR MANDALA
Austrumos mandala sanskritā nozīmē „aplis”, taču precīzāks šī vārda tulkojums ir „būtības loks”. Šis vārds veidots no diviem vārdiem: „man” – centrs, „dala” – apkārtne. Mandalas attēlus, ar meditācijas palīglīdzekļa nozīmi, mēdz dēvēt arī indiešu vārdā „jantra”.
Mandalas kompozīcijas principi izplatīti Tibetas, Indijas un Japānas tēlotājā mākslā.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties