Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:183861
 
Vērtējums:
Publicēts: 29.06.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Livonijas, Latvijas attīstība viduslaikos    3
  Ievads    3
  Livonijas valstiskā iekārta    3
  Kristietības ienākšana Latvijā    4
  Rīgas dibināšana un attīstība    5
  Rīgas pilsētas dzīve Livonijas laikā    6
  Senlatviešu sabiedriskais stāvoklis un dzīve Livonijā    8
  Izmantotās literatūras saraksts    10
Darba fragmentsAizvērt

Livonijas valstiskā iekārta.

Livonijas ordeņa valstiņa bija lielākā un spēcīgākā Baltijā. Rīgas arhibīzkapija pēc lieluma bija otrā. Vēl bija Kurzemes, Tērbatas un Sāmsalas-Vīkas bīskapijas. Bīskapi bija arī šo valstiņu laicīgie valdnieki. Augstākie kungi skaitījās Romas pāvests un Vācijas ķeizars , tomēr viņu ietekmi Livonijā īpaši nejuta.

Livonijā augstākā garīgā amatpersona bija arhibīskaps, bet ietekmīgākā amatpersona praktiski bija ordeņa mestrs, kas vadīja spēcīgāko militāro organizāciju Livonijā. Pilnīgas varas Livonijas laikā nebija nevienam, jo nepārtraukti notika ķildas starp ordeni un Rīgas arhibīskapu. Ordeņa mestrs uzturējās Rīgas pilī, bet vēlāk Cēsu pilī. Mestru iecēla vācu ordeņa lielmestrs Prūsijā. Ordeņa valsts bija sadalīta aptuveni 40 apgabalos, kurus pārvaldīja komturi un fogti. Komturijas bija izveidotas militāri svarīgās vietās, to centri bija nocietinātas pilis. Fogti vairāk pārstāvēja civilo varu, sprieda tiesu, pārvaldīja apgabalu. Augstākās ordeņa amatpersonas veidoja kapitulu- ordeņa amatpersonu sapulci, kura vēlāk ieguva tiesības vēlēt mestru. Pavisam kapitulā bija 20 - 40 komturu un fogtu. Ordeņ brāļu bija ap 500. pārējo karaspēku veidoja karakalpi.

Bīzkapi savas zemes izlēņoja vasaļiem – bruņiniekiem, kuri zemi kopā ar zemniekiem saņēma par dienestu bīskapa karaspēkā. Vasaļiem bija liela ietekme, jo bīskapiem cita militāra spēka nebija.Atšķirībā no ordeņa vasaļiem, viņiem bija tiesas spriešanas un nodokļu piedzīšanas tiesības savos lēņos.

Rīgas arhibīskaps ienākumus guva no savu zemju zemnieku nodevām. Lielāko daļu zemes viņš izlēņoja vasaļiem. Līdzīgi ienākumus guva arī pārējie zemes kungi Livonijas valstīs. Vasaļi pārtika no sava lēņa zemnieku nodevām. Viņu vienīgais pienākums bija karadienests – Ja vasalis pārtrauca pildīt dienestu, lēni atdeva citam. Ar laiku vasaļi panāca, ka lēni varēja nodot mantojumā dēlam, kurš turpināja dienestu.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −2,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1220241
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties