Laulības šķiršana ir tiesību institūts, kas pieder pie civilo tiesību ģimenes tiesību daļas. Ģimene un ar to saistītie procesi ir katras valsts prioritāte. Lai arī ģimenes pastāvēšanu ikviens saista ar ilgstošu kopā pastāvēšanu, un daudziem tas arī izdodas, tomēr cilvēki nereti noslēgto laulību izvēlas šķirt. Iemesli tam var būt un ir visdažādākie – laulāto nesaderība, nodevība, atsvešināšanās, emocionālie un citi aspekti, kam ar tiesībām nav nekāda sakara. Laulības šķiršanas process ir tiesību un pienākumu kopums un tāpēc katrā valstī pastāv noteikta kārtība kādas ir laulāto tiesības un pienākumi gadījumā, ja tie ir nolēmuši laulību šķirt. Bez tam, lai īstenotu kādas tiesības un pienākums, jebkurā tiesību nozares procesā ir jāievēro valsts likumos noteiktā procesuālā kārtība.
Laulība šķiršanas lietas vienmēr ir bijušas pakļautas valsts tiesai, vienlaikus nosakot izņēmumus, kad atbilstoši likumā noteiktiem nosacījumiem laulātajiem ir bijusi iespēja laulību šķirt citās institūcijās. Pie šāda veida gadījuma ir pieskaitāmas laulības šķiršanas lietas, kas tiek šķirtas, ja starp laulātajiem nepastāv strīdus jautājumi, lai laulība tiktu šķirta.
Šķirot laulību, beidz pastāvēt ģimene tās tradicionālajā izpratnē. Ar jēdzienu „laulības šķiršana” tiesību jomā tiek saprasta laulāto savstarpēji tiesisko attiecību izbeigšana. Šķirot laulību tiek skartas un mainītas savstarpējās ģimenes locekļu – vecāku un bērnu attiecības.…