Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:243522
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 15.02.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Tas nenotika vienā naktī. Nevar strikti nodalīt dienu, kad no garīgajiem rakstiem pievērsās laicīgajiem. Pat zinātniskie raksti par latviešiem un latviešu valodu laicīgo rakstu sākumposmā tika sastādīti garīgo rakstu ietekmē, no garīdzniecības viedokļa. Tie bija sarakstīti vācu vai latīņu valodā.
Izglītotie vācu garīdznieki arī uzskatāmi par laicīgo rakstu sekmētājiem līdz pat 19. gs. vidum. Laicīgie raksti Latvijā parādījās gandrīz vienlaicīgi ar laicīgajiem rakstiem Rietumeiropā. Diemžēl latviešiem bijusi nabadzīgāka iztēle, tādēļ sākumā bijuši tikai tādi raksti, kā, piemēram, par tautas ētisko audzināšanu un sociālā stāvokļa uzlabošanu. Latviešus skubināja skoloties.

Vecais Stenders (Gothards Frīdrihs Stenders, 1714. – 1796.) bija tas censonis, kurš tā īsti lika pamatu latviešu laicīgajai rakstniecībai.
Ārzemēs Stenders vāciski sarakstījis plašu latviešu valodas gramatiku (1761.), paraugam pierakstīdams arī dažas latviešu tautasdziesmas. Populārzinātnisko rakstu krājumā „Augstas gudrības grāmata” (1774.) Stenders pirmais centās maz izglītotajam latviešu zemniekam izklāstīt augstās gudrības – teorētiski izkskaidrot dažādas dabas parādības un to cēloņus.
Ar to vien bija par maz, Stenders „iemēģināja roku” arī kā dzejnieks. Pie viņa dzejiskajiem rakstiem pieder „Jaukas pasakas in stāsti” (1766.), „Jaunas ziņģes” (1774.) un „Ziņģu lustes” (1789.).…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −2,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1123923
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties