Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:990979
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.11.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Krimināltiesību attīstība LR līdz 1940.g.    4
1.1.  1903. gada Sodu likums    4
1.2.  1933. gada Sodu likums    8
2.  Krimināltiesības LPSR    12
2.1.  Krimināltiesības LPSR 1940. – 1941.g.    12
2.2.  Krimināltiesības LPSR 1944. – 1990.g.    12
  Nobeigums    17
  Izmantotās literatūras saraksts    19
Darba fragmentsAizvērt

Nobeigums
Apkopojot un vispārinot iegūto informāciju, varu izsecināt, ka 19. gadsimtā krimināltiesības piedzīvoja daudzas un dažādas pārvērtības, kļūstot arvien modernāk un kāda mēra arī humānāk.
Runājot par krimināltiesību attīstību Latvijas republika līdz 1940. gadam, tad no 1903. gada un 1933. gada Sodu likumu salīdzinājuma jāsecina, ka līdz 1933. gadam Sodu likumi nespēja pilnīgi atbrīvoties no feodālisma laikmeta tipiskajām iezīmēm. Bez tam 1903. gada Sodu likumos bija ietvertas tādas tiesību normas, kurus nevar īsti pieskaitīt pie krimināltiesībām, jo tur arī bija normas par administratīvu noteikumu pārkāpšanu. Šo apmulsumu pastiprināja arī pati likumu struktūra (piemēram, kriminālatbildība par noziegumiem pret personas dzīvību un veselību bija noteikta pēc sodu izklāsta par diezgan mazsvarīgu administratīvu noteikumu pārkāpšanu).
Kas attiecas uz 1933. gada Sodu likumu, tad var teikt, ka tas kļuva kompaktāks nekā tā priekštecis, jo pantu skaits tika samazināts no 687 līdz 584. Kodeksā netika iekļauts nāves sods, kā arī tagad bija paredzēti tikai 5 sodu veidus, bet ne 8. Pie tā vēl 1933. gada Sodu likumā netika iekļauts cietokšņa sods un izsūtījums. Tika veikta sodu racionalizācija. Ar to es domāju, ka tika ieviests drošības ieslodzījums, ko tiesa varēja piespriest bez jauna nozieguma izdarīšanas tiem ieslodzītajiem, kuri pat pēc soda beigšanas tika uzskatīti par sabiedriski bīstamiem. 1933. gada Sodu likums tika modernizēts un pielāgots Latvijas apstākļiem. Tomēr tam piemita arī vairāki būtiski trūkumi, piemēram, pārlieku bargas soda sankcijas atsevišķu smagu noziegumu gadījumā.
Krimināltiesībām 1940. un 1941. gadā bija īpaša nozīme Padomju Latvijas sabiedriskās dzīves pārkārtošanā. Apstākļos, kad norisēja asa šķiru cīņa, krimināltiesības palīdzēja padomju varai sekmīgi cīnīties pret kapitālistisko mantojumu ekonomikā, sadzīvē un cilvēku apziņā. Visi krimināllikumi, kas pieņemti šajā laika posmā, tika vērsti pret tiem, kuri sabotēja republikas valdības saimnieciskos pasākumus vai pārkāpa sociālistisko tiesisko kārtību. 1961. gadā izveidojas Latvijas PSR Kriminālkodekss, kas uzsaka pavisam jaunu krimināltiesību attīstības posmu. Tajā laikā pasaulē stipri uzsaka iesakņoties kapitālismam un Latvija, būdama PSRS sastāvā, nevarēja atļaut tiesību pārkāpumu un noziegumu pastāvēšanu komunisma ietvaros. Nemazāksvarīgi ir tas, ka ar LPSR Kriminālkodeksu tika paredzēta plaša sabiedrības iesaistīšana noziedznieku labošanā un pāraudzināšanā. Šeit paradījās vairāki jauni principiāli noteikumi un normas, kas nebija paredzētas PSRS un savienoto republiku kriminālās likumdošanas pamatos.

Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1335104
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties