Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:356203
 
Vērtējums:
Publicēts: 29.06.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 12 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Krāsu uztvere    4
1.1.  Krāsu redze    4
1.2.  Krāsu analīze    5
2.  Krāsu simbolika    6
2.1.  Krāsu vispārējā simbolika un nozīme    6
2.1.1.  Sarkans    6
2.1.2.  Oranžs    7
2.1.3.  Dzeltens    8
2.1.4.  Zaļš    8
2.1.5.  Zils    9
2.1.6.  Violets    9
2.1.7.  Brūns    10
2.1.8.  Ahromātiskās krāsas    10
2.2.  Krāsu simbolika un nozīme dažādos laika posmos un kultūrās    11
3.  Telpu krāsa un tās ietekme uz garastāvokli    14
  Nobeigums    19
  Avotu un literatūras saraksts    20
Darba fragmentsAizvērt

Ievads
Lai uztvertu un apzinātu apkārt notiekošos procesus un lietas, cilvēkam nākas izmantot savas sajūtas, un lielākoties tas ir ar redzes palīdzību (apm. 90%). Katram objektam, cilvēkam un skatam ir savas noteiktas formas, kustības, tekstūras un pazīmes, pēc kurām tos var atšķirt, taču krāsa palīdz daudz detalizētāk identificēt atšķirības. Balstoties uz veiktajiem pētījumiem, spēja saredzēt krāsas nav aptuveni 8% vīriešu un 0,5% sieviešu. Interesanti, ka somugru tautām krāsu aklums ir sastopams vēl retāk.
Krāsas ir sastopamas visur- gan dabā, gan cilvēku radītajās lietās, tajā skaitā arī mākslas objektos. Tām piemīt psiholoģiska un estētiska iedarbība, tāpēc arī māksliniekiem ir būtiski zināt, kā noteiktā krāsa ietekmē mākslas darba vērotāju. Krāsa kalpo arī kā sazināšanās līdzeklis. Tā palīdz tirdzniecībā. Katra krāsa rada noteiktas emocijas, kuru rezultātā klients izlemj iegādāties noteikto preci vai nē.
Lai krāsas saredzētu, liela nozīme ir gaismai. Tieši gaisma piešķir krāsām apjomu. Gaismas avoti ir gan dabiski (saule, mēness, zvaigznes u.c.), gan mākslīgi (lustras, automašīnu lukturi u.c.).
Krāsai un tam, kā tā iedarbojas, ir liela nozīme arī interjera veidošanā, jo lielu daļu savas dzīves cilvēki pavada tieši telpās, tāpēc ir būtiski pievērst uzmanību gan savas darba vietas, gan sava mājokļa krāsām.
XX gadsimtā tika veikti daudzi pētījumi par krāsu ietekmi uz cilvēku. Gadsimta sākumā vadošā valsts šajā nozarē bija Vācija, bet gadsimta vidū krāsas ietekmi sāka pētīt Amerikā. Par pirmo darbu šajā sfērā var uzskatīt 1810. gadā iznākušo J.V.Gētes «Krāsu mācību», kurā dzejnieks, pretēji fiziķu viedoklim, pasvītroja emociju un pieredzes nozīmi mūsu krāsas uztveres procesā.

1. Krāsu uztvere
1.1. Krāsu redze
’’Krāsas fenomenam ir divējāda daba. Tās objektīvā sastāvdaļa ir gaisma, bet subjektīvā- redzes sajūta.’’1 Lai sajustu krāsu, gaismas impulsam caur redzes aparātu ir jāsasniedz mūsu smadzeņu redzes centrs. Gaisma var iziet gan tieši no priekšmeta, kas izstaro gaismu, gan arī tā var atspīdēt no kāda priekšmeta, kas neizstaro gaismu, vai izspraukties caur šiem objektiem. Acs tīklene uztver konkrētu gaismas impulsu un signāla vai impulsa veidā to pastiprina uz smadzenēm.2

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties