Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
  • Kopīgais un atšķirīgais Baltijas valstu un Centrāleiropas valstu demokrātiskajā pārejā

     

    Referāts5 Politika

1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:585140
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 17.02.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 15 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Ievads    3
2.  Iztirzājums    6
3.  Nobeigums    9
4.  Izmantotā literatūra    11
Darba fragmentsAizvērt

Vēstures gaitā līdzīgi notikumi notiek vairāk vai mazāk vienlaikus dažādu valstu vai politisko sistēmu robežās, arī demokratizācijas “viļņi”. Demokratizācijas “vilnis“ ir pāreju grupa no nedemokrātiska uz demokrātisku režīmu, tas notiek noteiktā laika posmā un nopietni pārsniedz pārejas pretējā virzienā tajā laika posmā. Demokratizācijas “vilnis” parasti arī izraisa nepilnīgu demokrātisku politisko sistēmu liberalizāciju. Modernajā pasaulē pavisam ir notikuši trīs demokratizācijas “viļņi”.
Katrs no tiem skāra relatīvi mazu skaitu valstu, un arī katra demokratizācijas “viļņa” laikā dažu režīmu pārmaiņas notika arī nedemokrātiskā virzienā. Pirmajiem diviem demokratizācijas “viļņiem” sekoja pretējs “vilnis”, kura laikā dažas, bet ne visas, valstis, kas iepriekš bija veikušas pāreju uz demokrātisku režīmu atgriezās pie nedemokrātiskas valdīšanas. Tālāk es sīkāk paskaidroju trešā demokratizācijas “viļņa” būtību, jo šis process ir ļoti būtiski saistīts ar Baltijas un Centrāleiropas valstīm. Trešais demokratizācijas “vilnis” aizsākās 1974. gadā, kad tika gāzts autoritatīvais režīms Portugāle un tā pārgāja uz demokrātisku režīmu, demokrātiskie režīmi aizvietoja autoritatīvos režīmus aptuveni trīsdesmit valstīs Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā. Citās valstīs, demokrātiju atbalstošās kustības ieguva spēku un leģitimitāti. Šis demokrātiskais “vilnis” aizsākās Dienvideiropā, jau trīs mēnešus pēc Portugāles politiskā režīma gāšanas, arī Grieķijā tika gāzts militārais režīms un varu pārņēma tauta. Arī Spānijā pēc diktatora Francisko Franko nāves tika izveidota demokrātiska politiskā iekārta. Tai pašā laikā Latīņamerikā, varētu teikt, ka notika demilitarizācija, respektīvi, no varas atkāpās vairāku valstu militārie vadoņi un demokrātiskās valsts iekārtas izveidojās Ekvadorā, Peru, Bolīvijā, Argentīnā, Urugvajā. Demokrātijas tradīcijas tika iedibinātas arī Brazīlijā, Hondurasā, Salvadorā, Gvatemalā. Sabrūkot Padomju Savienībai demokrātiskie režīmi izveidojās Baltijas valstīs – Igaunijā, Latvijā, Lietuvā; arī Polijā, Čehoslovākijā, Rumānijā. Tika iznīcināts Padomju ideoloģijas simbols – Berlīnes mūris – un Austrumvācija tika apvienota ar Rietumvāciju..

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −3,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1148785
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties