Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:870909
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.04.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 10 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Kalnu veidošanās    4
2.  Kalnu iedalījums pēc augstuma    5
3.  Latvijas reljefa tipi un formas    6
4.  Zemes virsas veidošanās kvartārā    7
5.  Latvijas virsas augstākie kalni    8
6.  Mūsu dzīvesvietas tuvākais kalns - Zilaiskalns    9
7.  Atpūta uz kalna ziemā    10
8.  Atpūta uz kalna vasarā    13
9.  Pētījums    15
  Nobeigums    17
  Pielikums    18
  Izmantotā literatūra    19
Darba fragmentsAizvērt

Kalni ir stāvas, augstu virs apkārtējiem apgabaliem paceltas sauszemes daļas. Tie veidojušies galvenokārt Zemes garozas kustību procesu rezultātā. Kontinentālo garozu veido cieti ieži, taču liela spiediena ietekmē mazāk cietu iežu sļāņi var tikt sakrokoti. Krokas veido gan izliekumus, gan ieliekumus, gan var būt sagāztas cita citai virsū gluži kā saburzīta palaga krokas. Nereti veidojas kroku sērijas. Dažādu spēku ietekmē iežu slāņos rodas plaisasun lūzumi. Zemes bloki starp diviem lūzumiem var gan pacelties, gan iegrimt, veidojot cilu kalnus ar stāvām nogāzēm, samērā līdzenu virsu un garas, dziļas rifta ielejas.
Kalni veidojas ne tikai zemes plātņu kustību rezultātā. Tos rada arī vulkānisms, kad, notiekot vairākkārtīgiem vulkāna izvirdumiem, izveidojas konisks kalns ar stāvām nogāzēm, kā, piemēram, Vezuvs Itālijā, Senthelensa kalns ASV un Fudzijama Japānā. Vairogvulkāniem nogāzes ir daudz lēzenākas, tādi vulkāni ir Maunaloa un Maunakea Havaju salās. Kupolveida kalni rodas, kad magma ar lielu spēku spiežas virszemes virzienā un izliec Zemes garozas iežus kā kupolu. Tipiski kupolveida kalni ir Blekhilsi Dienviddakotas un Vaiomingas štatā (ASV). Arī erozijas procesi var veicināt kalnu veidošanos, noārdot mazāk noturīgos iežus. Šajā gadījumā cietākie ieži, kuri spējuši turēties pretī ārdošajai darbībai, veido pacēlumus virs apkārtnes. Tādi veidojumi sastopami Ozarka plato Arkanzasas un Misūri štatā (ASV). Arī Kerngormas masīvs Skotijā ir radies līdzīgi: erozija noārdījusi virsējos iežu slāņus, atsedzot granīta masīvu.
Kontinenti nemitīgi pārvietojas. Kad viens kontinents uzvirzās otram, sadursmes vietā notiek krokošanās un Zemes virsas celšanās, kas var ilgt miljoniem gadu. Kontinentālā garoza sastāv no izturīgiem iežiem, taču gravitācijas spēka un virsējo iežu spiediena ietekmē garoza kļūst trauslāka. Cita pēc citas rodas krokas, kas veido kalnu grēdas.Viss kalnu veidošanās process tiek saukts par oroģenēzi.…

Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties