Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
5,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:691810
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 01.06.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
  Akmeņu raksturojums    6
  Juvelierakmeņu kopšana    19
  Juvelierakmeņu nosaukumu izcelšanās    22
  Sintētiskie un viltotie juvelierakmeņi    24
  Slīpējums, masas mērs, dārgakmeņu ietvari un juvelierakmeņu kopšana    27
  Skaidrojošā vārdnīca    31
  Dabisko juvelierakmeņu un laboratorijā mākslīgi audzēto kristālisko formu – singoniju salīdzinājums    33
  Nobeigums    34
  Izmantotās literatūras saraksts    35
Darba fragmentsAizvērt

Ievads
Kā mēs nonācām pie šīs tēmas? Tēmas izvelēs priekšvēsture ir diezgan interesanta. Iepriekšējā gadā mēs pētījām kristālu audzēšanu un tās problēmas, projekts bija aizraujošs un, mūsuprāt, izdevies, un tāpēc mēs to labprāt būtu turpinājušas šogad, bet jau projekta tapšanas gaitā radās problēma, proti, materiālu trūkums. Secinājām, ka ar to informāciju, kas ir pieejama latviešu valodā, ir krietni par maz, lai attīstītu projektu tālāk, bet tulkot no svešvalodām ir ļoti sarežģīti, īpaši tādā jomā kā ķīmija. Tāpēc šogad, domājot par projektu, meklējām citas alternatīvas. Pavīdēja pat ideja pētīt Latvijas ķīmijas attīstības vēsturi, taču nebija īpaši lielas vēlēšanās sākt projektu pilnīgi no nulles. Un tad pēkšņi parādījās ideja, ka, kaut gan pērn mēs projektā pieminējām dabīgos kristālus, taču tie palika otrajā plānā, un visa mūsu uzmanība bija veltīta mākslīgajiem kristāliem. Tad kāpēc gan mēs šogad nevarētu pētīt dabīgos kristālos jeb akmeņus? Nolemts – darīts! Sākumā projekta tēma bija „Akmeņi dabā”, taču ātri vien mēs sapratām, ka šī nozare ir tik plaša un akmeņu ir tik daudz, ka projektā izdotos iekļaut tikai nelielu daļu no šīs tēmas un būtu grūti rast kopiespaidu. Tāpēc mēs nolēmām tēmu sašaurināt un pievērsāmies tikai juvelierakmeņu izpētei, proti, tiem akmeņiem, ko mēs ikdienā lietojam rotaslietās, redzam muzejos un karaliskajos dārgumos, veikalu vitrīnās. Tātad izpētes tēma un problēma – juvelierakmeņi.
Beidzot izvēloties projekta tēmu, sākām domāt, kas tieši mūs interesē juvelierakmeņos. Lai sasaistītu šo tēmu ar ķīmiju, nolēmām uzzināt akmeņu veidošanās procesu un sastāvu, tapāt arī formu, krāsu un citas īpašības. Tātad pirmais uzdevums bija noskaidrot juvelierakmeņu izcelšanos un sastāvu, protams, izvēlēties pētāmos akmeņus, jo arī juvelierakmeņu ir daudz. Un tāpēc mēs nolēmām vadīties pēc G.Novoselovas grāmatas „Akmeņu apslēptās īpašības”, kurā bija iekļauti slavenākie un dārgākie, kā arī skaistākie juvelierakmeņi. Diemžēl interneta resursos nebija atrodama informācija mums vajadzīgā, tāpēc galveno informāciju mēs ieguvām no Latvijas Padomju enciklopēdijas, jau augstāk minētās grāmatas un grāmatas krievu valodā „Камни мира”. Tāpat jau pēc pagājušā gada pieredzes mūs neizbrīnīja, ka mums vajadzīgā informācija plaši ir pieejama tieši krievu valodā, jo Krievijā šī nozare ir attīstīta, akmeņu sastāvs jau sen ir izpētīts, un valstī darbojas dažādi izpētes institūti un sintezēšanas laboratorijas. Mūsuprāt, tas iespējams ir saistīts ar to, ka Krievijas plašajā teritorijā ir atrodama ļoti liela daļa no pasaules juvelierakmeņiem. Bet lai nu kā, informāciju par akmeņu sastāvu un izcelšanos mēs ieguvām, un tā arī sastāda galveno mūsu projekta daļu, jo sasaucas tieši ar ķīmiju. Tāpat mēs arī nolēmām projektā iekļaut tēmas, kas nav tik cieši saistītas ar ķīmiju, bet arī ir būtiskas juvelierakmeņu izpētē, piemēram, nosaukumu izcelšanās un to nozīme, akmeņu viltošana, kopšana, slīpēšana, īsslēgumu raksturojums jeb skaidrojošā vārdnīca u.c. Kopumā mēs iepazināmies ar to, kā tieši akmeņi, ko iegūst no zemes dzīlēm, tiek pārvērsti par mirdzošiem un skaistiem akmeņiem, ko var redzēt veikalu vitrīnās. Un lai sistematizētu priekšstatu par juvelierakmeņiem, to nozīmi un vērtību, projektā iekļāvām tabulu, kas atspoguļo noteikto vērtību. Iegūstot šo visu informāciju, mūsuprāt, mēs sasniedzām mērķi – guvām priekšstatu par juvelierakmeņu veidošanos, sastāvu, kopšanu un citām to īpašībām, iepazināmies gan ar dabas pieliktajām pūlēm, gan ar cilvēka darbu, kas ir radījis šos dārgumus, kas apbur tūkstošiem cilvēku, kas ir gatavi maksāt neaptveramas summas, lai tos iegūtu savā īpašumā.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1118245
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties