Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:813713
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 02.11.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Implikācijas būtība un īpatnības    2
  Implikācijas patiesuma nosacījumi    3
  Dubultimplikācija    5
  Implikācijas un konjunkcijas kombinācijas    6
  Implikācijas un disjunkcijas kombinācijas    8
  Imlikācijas, konjunkcijas un disjunkcijas kombinācijas    9
  Ekvivalences formulas    11
  Izmantotā literatūra    13
Darba fragmentsAizvērt

Saskaņā ar loģikā pieņemto terminoloģiju nosacījuma spriedumus sauc par implikatīviem spriedumiem jeb implikāciju (latīņu v. „implico” – cieši saistu).
Nosacījuma spriedumā ar vienas patiesības palīdzību tiek mēģināts noskaidrot citu patiesību. Implikāciju veido no diviem vienkāršiem spriedumiem ar loģisko saikli „ja –tad” (dažkārt ir iespējamas arī citas gramatiskas konstrukcijas, piemēram, „kad...tad”, „kur...tur”, „kam...tam” un tamlīdzīgi).
Piemēri. Kur dūmi, tur uguns. Kur malku cērt, tur skaidas lec. Kam spēks, tam vara. Ja darījums neatbilst likuma prasībām, tad tas nav spēkā.
Implikācijas formula a  b lasāma: ja „a”, tad „b” (no „a” izriet „b”). Implikatīvais spriedums izsaka pamata (a) un seku (b) attiecības. Implikācijas pamatu sauc par implikācijas antecedentu (latīņu v. „antecedens” – iepriekšējais), bet implikācijas sekas – par implikācijas konsekventu (latīņu v. „consequens” – sekojošais)
Implikācijas īpatnība ir tāda, ka tajā nedarbojas komutācijas likums. Jebkurš implikācijas variants, ja arī tā iekšējā struktūrā ietilpst vairākas konjunkcijas un disjunkcijas, sastāv no diviem – un tikai diviem – pamatelementiem. Implikācijā antecedentu un konsekventu nedrīkst mainīt vietām, jo implikācijas locekļu secībai ir būtiska nozīme.
Konjunkcijā un disjunkcijā locekļu secība nemaina salikta sprieduma kopējo saturu. Bet attiecībā uz implikāciju nav garantiju, ka apmainot vietām antecedentu, un konsekventu, iegūsim patiesu spriedumu.
Par to nav grūti pārliecināties. Izskatīsim ļoti vienkāršu implikācijas piemēru: „Ja skaitlis dalās ar 10 bez atlikuma, tad tas dalās bez atlikuma arī ar 5”. Bet otrādi? Apmainīsim vietām šīs implikācijas antecedentu un konsekventu: „Ja skaitlis dalās ar 5 bez atlikuma, tad tas dalās bez atlikuma arī ar 10”. Atšķirībā no patiesas pirmās implikācijas otrā ir aplama.
No kriminālprocesa likuma izriet – ja prokurors ir cietušā radinieks, viņš ir noraidāms. Ja kādā konkrētā gadījumā prokurors tiek noraidīts, - vai no šī fakta viennozīmīgi izriet, ka viņš ir cietušā radinieks? Neizriet, jo prokuroru var noraidīt arī citu iemeslu dēļ.
Tāpat kā visos pārējos salikto spriedumu veidos, implikatīvajm saiklim „ja-tad” ir nevis gramatiska, bet loģiska nozīme. Tāpēc jebkuram citam gramatiskajam saiklim nosacījuma spriedumos jābūt implikatīvai, nevis citai nozīmei.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties