Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:135934
 
Vērtējums:
Publicēts: 09.12.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Hromosomālās pārveides
Parasti vienas sugas indivīdiem katra pāra homoloģiskajās hromosomās lokusu skaits ir vienāds, ja tajā rodas pārmaiņas, tad izmainās arī indivīda fenotips, tādēļ šādas pārveides sauc par mutācijām. Atkarībā no pārmaiņu rakstura izšķir 5veidu mutācijas: delēcijas, duplikācijas, inversijas, translokācijas un transpozīcijas (Raipulis 1977, Leja 1979, Misiņa, Loža 1991, Kreile nepubl., www.genetics.com.au). Turpmāk aplūkotas tikai delēcijas un duplikācjas.
Delēcijas – hromosomas iekšējā segmenta zaudējumi, kuriem tiek pieskaitītas arī deficiences – hromosomas terminālā iecirkņa zaudējumi. Šo hromosomu pārmaiņu rezultātā mainās gēnu saistības grupu sastāvs, t.i., tiek zaudēti lokusi (Misiņa, Loža 1991). Viens no delēciju veidiem ir pseidodominēšana, kas izpaužas kā recesīvā gēna dominance, dominantā gēna delēcijas rezultātā. Tipisks šādas mutācijas piemērs ir drozofilām ar baltām acīm – ja mātītei vienā X hromosomā ir delēcija, bet otrā – recesīvā alēle white (w), tad mušai ir baltas acis. Savukārt deficiences var saistīties arī ar morfoloģiskām pārmaiņām hromosomās – ja kodolā vienlaikus veidojas divi DNS molekulu pārrāvumi, tad var veidoties apļveida, kad abas deficience ir vienā DNS virknē, vai dicentriskas, kad deficiences ir divās da;z;ad;as DNS virknēs, hromosomas (Raipulis 1977, Leja 1979, Misiņa, Loža 1991, www.genetics.com.au).
Duplikācijas ir hromosomu iecirkņa dubultojumi. Šādiem segmentiem atrodoties vienam aiz otra, mutāciju sauc par tandēmu, ja segmentiem ir savstarpēji pretēja kārtība, tad tas ir atgriezeniskais tandēms. Vairums duplikāciju nav organismas kaitīgas, pastāv uzskats, ka tās ir viens no organiska bioķīmiskās evolūcijas ceļiem (Raipulis 1977, Leja 1979, Misiņa, Loža 1991, www.genetics.com.au).

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties