Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:194989
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.02.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 15 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Garlībs Helvigs Merķelis (1769 – 1850) ir viens no ievērojamākajiem sava laika filosofiem, viņa darbu tematika ir plaša un aptver dažādas sabiedriskās dzīves jomas. Garlība Merķeļa vārds lielākoties tiek saistīts ar viņa darbu “Latvieši”, kas ir par iemeslu uzskatam par G. Merķeli kā par sava laika radikālāko pretfeodālisma cīnītāju un Baltijas zemnieku aizstāvi visas pasaules priekšā. Neapšaubāmi, šis viņa darbs prezentē Merķeļa kā pārliecināta humānista pozīcijas, taču pēdējie pētījumi, kas analizē “Latviešus”, liek atmest pirmo sajūsmu un uzdot jautājumu par to, kādus tad Merķelis ir redzējis latviešus, cik ticams ir viņa darbs un ko tas pavēsta par paša autora pasaules uztveres toreizējo modeli, jo nedrīkst aizmirst, ka “Latvieši” ir rakstīti G. Merķeļa literāri publicistiskās darbības pirmā posma laikā.
Īpaši daudz jūsmīgu vārdu G. Merķelim veltīts latviešu tautas nacionālās pašapziņas veidošanās procesā, viņa ietekme ir atstājusi pēdas arī latviešu literatūrā. V. Plūdonis par viņu ir pat teicis: ”Merķelis atrada latviešus un parādīja tos tautai.”1 Taču kā ietekmē veidojās paša G. Merķeļa uzskati? Protams, sava nozīme bija audzināšanai, kā arī jaunība lasīto Rietumeiropas apgaismotāju – Monteskjē, Ruso, Voltēra un Beila ietekmei, un arī to XVIII gadsimta otrās puses un XIX gadsimta sākuma vācu tautības apgaismotāju, kuru dzīve un darbība saistīta ar Latviju, darbiem – T. L. Laus, G. F. Stenders, J. G. Eizens, K.F. Snells, J. Jannaus, K. G. Elferfelds, L. V. Kēnemanis, J. G. Herders.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −2,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1138972
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties