Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:895159
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 25.03.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Ekonomiskās sistēmas un to atšķirības    3
2.  Ekonomiskā sistēma un tās pazīmes    3
3.  Tradicionālā jeb naturālā saimniecība    5
4.  Brīvā tirgus ekonomika    6
5.  Komandekonomika    8
6.  Jauktā ekonomika    10
7.  Latvijas ekonomikas sistēmas pārejas posms    11
8.  Ekonomikas modeļi dažādām valstīm    11
  Secinājumi    12
Darba fragmentsAizvērt

Secinājumi.
Tas, kādā veidā tiek risināti ekonomikas pamatjautājumi, pastāvot resursu ierobežotībai, lielā mērā ir atkarīgs no funkcionējošās ekonomiskās sitēmas. Tā var sekmēt vai ierobežot efektīva lēmuma pieņemšanu.
Ekonomiskā sistēma ir sabiedrības saimnieciskās dzīves noteikta organizācija, ko izmanto, lai izvietotu ierobežotos resursus noteiktu ekonomisko mērķu sasniegšanai. Ekonomisko sistēmu raksturo četras galvenās pazīmes, kas parāda pastāvošo institūciju būtību un to ietekmi uz lēmumu pieņemšanuresursu ierobežotības apstākļos. Tās ir: lēmumu pieņemšanas līmeņi un organizēšana, informācijas ieguves un koordinācijas mehānisms, īpašuma tiesības, ekonomikas mehānisms galamērķa sasniegšanai un cilvēku iesaistīšanai saimnieciskajā darbībā.
Sabiedrības attīstības gaitā ir pastāvējusi tradicionālā jeb naturālā saimniecība, brīvā tirgus ekonomika un komandekonomika. Šie ekonomikas veidi tīrā veidā mūsdienās nepastāv, bet jauktā ekonomika mūsdienās ir visizplatītākā. Parasti tiek lietoti jaukti ekonomisko resursu izvietošanas mehānismi, kurai ir noteikti uzdevumi dotajā ekonomiskajā sistēmā.
Vēsturiski pirmais saimnieciskās darbības veids ir naturālā saimniecība. Tā ir saimniecība, kas balstās uz tradīcijām un paražām, kur visus saražotos vai tieši no dabas iegūtos produktus patērē paši ražotāji savu vajadzību apmierināšanai.
Brīvā tirgus ekonomika ir tāda ekonomika, kurā resursu sadales process notiek tikai ar tirgus starpniecību.
Komandekonomika ir tāda saimnieciskās dzīves organizācija, kur pastāv sabiedriskais īpašums uz ražošanas resursiem, ekonomisko sakaru galvenā forma ir plānveidīgums. Ekonomikas pamatjautājumus risina pati valsts.
Jauktās ekonomikas valstīs līdzās privātīpašumam pastāv arī valsts īpašums. Tie ir objekti, kas kalpo visas sabiedrības interesēm un to vajadzību apmierināšanai.valsts īpašumā parasti atrodas ražošanas infrastruktūras objekti, dažas rūpniecības nozares, militāra rakstura objektisociālās un kultūras sfēras objekti, daļa dzīvokļu fonda, zemes fonds, bankas, vadošie zinātniskie centri.
Latvijā ir īstenots pārejas periods un izveidota gluži jauna ekonomiskā sistēma – jauktā ekonomika, kurā vienlaikus pastāv kā privātās saimniecības sektors, tā arī valsts sektors. Ekonomiskos lēmumus galvenokārt pieņem indivīdi un privātie uzņēmēji, tomēr arī valstij ir norādīta svarīga loma ekonomikā.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties