Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
  • Demokrātija un ekonomiskā attistība: Austrumeiropas gadījums

     Novērtēts!

    Referāts14 Politika

3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:105405
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 20.03.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
2.  Ievads    3
3.  Pāreja no totalitāriem un autoritāriem režīmiem uz demokrātiskiem režīmiem (vispārējais gadījums/pamati)    4
4.  Austrumeiropa kopš 1953.gada    7
5.  Partiju attīstība Austrumeiropā (pēc komunistisko režīmu sabrukuma )    12
6.  Kopīgas pilsoniskās sabiedrības problēmas post-komunistiskās transformācijas kontekstā    13
7.  Secinājums    15
8.  Literatūras saraksts    16
Darba fragmentsAizvērt

Pārēja no totalitāra vai autoritāra režīma uz demokrātisku režīmu pat optimālā gadījumā nenotiek momentāli. Pārejas laikā pastāvošais politiskais režīms neatbilst nevienam no trim tipiem. Turklāt aizsākušās demokrātiskās tendences var nenovest pie demokrātijas iedibināšanās. Tagad apskatīsim uz kādiem iznākuma variantiem mums norāda pasaules politiskā pieredze.
1. Politiskajā praksē iedibinās liberālā demokrātija; tas nozīmē, ka sabiedrības vairākums un aktīvie politiskie aktieri pamatvilcienos vienojas par demokrātiskiem politiskās spēles noteikumiem.
2. Atjaunojas autoritārs režīms, bet jau kādā citā formā.
3. Iestājas ‘varas mazasinība vai apjukums’; nepārtraukti mijas dažādas valdības, no kurām neviena nevar nodrošināt, ka iedibinātos jaumi galvenie spēles noteikumi, jo nespēj panākt, lai galvenie politiskie aktieri par tādiem vienotos. Protams, šāds stāvoklis nevar vilkties bezgalīgi un plašākā vēsturiskā perspektīvā kādam režīma variantam ir jārealizējas.
4. Izraisās asas sociālās kolīzijas, kas var pavērt ceļu revolucionāriem režīmiem, kuru ievadītās pārmaiņas sniedzas tālu ārpus politikas un, ja pārejas laika radikālajiem aktieriem ir pietiekami politiskie resursi, var skart sabiedrības ekonomisko pamatu. Zemēs, kuru ekonomiskās dzīves pamatos ir kapitālistiskās attiecības, var notikt sociālistiskošanās, bet Eiropas postkomunistiskajās zemēs jāveic ‘apgrieztā revolūcija’, t.i., jāatjauno tirgus ekonomika, ko komunistiskais režīms savā laikā likvidēja .
Pārejas laikā politiskās spēles noteikumi nav skaidri definēti, tos pastāvīgi koriģē un apstrīd. Politiskie aktieri faktiski ne tik daudz cīnās par to, lai tūlīt piepildītu savas tiešās politiskās intereses, bet par to, lai panāktu sev izdevīgu procedurālo noteikumu ansambli, kurš nākotnē nosacīs uzvarētājus un zaudētājus. Latvijā tā bija cīņa tādos principiālos jautājumos kā pilsonība, vēlēšanu norise, izpildvaras un likumdošanas institūciju savstarpējās attiecības, pašvaldību tiesības un pienākumi, nemaz jau nerunājot par īpašuma jautājumiem utt.
Parasti pāreju uz demokrātisku režīmu iedala divos posmos – liberalizācija un demokratizācijā. Laika ziņā tie var vairāk vai mazāk segties, taču parasti pirmais posms ievada otro. Liberalizācija ir pilsoņu tiesību palielināšana, no kuras lielā mērā atkarīgs pašas pārejas plašums un dzīļums, kā arī demokratizācijas iespējas.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1181831
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties