Cilvēki ir dāvinājuši dāvanas jau kopš senseniem laikiem. Agrīnajās civilizācijās cilvēki tās dāvināja saviem cilšu līderiem un viens otram, lai izrādītu mīlestību, cieņu, vēlēšanos veidot vai uzturēt savstarpēju saikni.1 Dāvināšana vienmēr ir bijis abpusējs process. Mūsdienās cilvēki dāvina dāvanas neskaitāmu iemeslu dēļ visdažādākajos notikumos – reliģiskos svētkos, dzimšanas dienās, atvadoties, novēlot veiksmi, izrādot mīlestību utt. Turklāt daļa no dāvināšanas procesa ir arī dāvanu pieņemšana, kas ir svarīga abpusējās saiknes veidošanas procesā.
Dāvināšana ir jēgpilns un nozīmīgs paradums visās kultūrās un lielākajā daļā reliģiju. Mūsdienās dāvanas un dāvināšana ir kļuvusi par tēmu, kas ir plaši diskutējama un iekļauj sevī vajadzību pēc atbildēm uz daudziem jautājumiem. Lielā mērā tas saistīts ar mūsu laikmeta komerciālismu, saspīlēto ekonomisko situāciju daudzās pasaules vietās, kā arī ar aizvien pieaugošo reliģiju skaitu un etnisko tradīciju saplūšanu.
Lai gan dāvanas un dāvināšana var tikt skatīta kā vesela sistēma pati par sevi, kas savu attīstību vēl nav pabeigusi un visdrīzāk to turpinās līdz pat cilvēces eksistences beigām, mūsdienās tā ir kļuvusi par nozīmīgu ekonomikas sistēmas sastāvdaļu. Pateicoties dāvināšanas tradīcijai, izveidojušās jaunas uzņēmējdarbības formas un var pat runāt par dāvanu industriju. Notikumi, kuru kontekstā tiek praktizēta dāvināšana, ir daudzveidīgi un regulāri, tādēļ dāvanu nozīme nezaudē savu aktualitāti, it īpaši, ja ņemam vērā, ka modernās patērētāju kultūras izvēlētās dāvanas visbiežāk ir šīs pašas kultūras saražotās patēriņa preces.
Visu iepriekšminēto faktu dēļ kursa darba izvēlētā tēma „Dāvanas un dāvināšana kā ekonomikas sastāvdaļa mūsdienās” ir pietiekoši izaicinošs un daudzpusīgs izpētes lauks, kura aktualitāte tieši mūsdienu specifiskajā situācijā turpina pieaugt ne tikai visdažādākajās kultūras, reliģijas un laikmetīgajās tradīcijās, bet arī mūsdienu ekonomiskās sistēmas izpētē.
Šī darba mērķis ir sniegt ieskatu dāvanu un dāvināšanas procesa dažādājos ekonomiskajos aspektos mūsdienu sabiedrībā, balstoties gan uz šajā sakarā pieejamiem teorētiskiem avotiem, gan aktuālu statistiku un empīriskiem faktiem.…