Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:920079
 
Vērtējums:
Publicēts: 09.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Ievads

Uzņēmuma budžets ir naudas vienībās sastādīts nākamā perioda plāns, kas sagatavots un apstiprināts līdz attiecīgā perioda sākumam. Budžets aptver visas uzņēmuma ekonomiskās un saimnieciskās darbības: ražošanu, produkcijas realizāciju, sagādi, finansu avotu pārvaldību. Budžetā rāda plānotos nākamā perioda ienākumus, izdevumus un peļņu. Budžeta sastāvdaļa ir dažādi uzņēmuma saimnieciskās darbības kvantitatīvo rādītāju plāni, uz kuru pamata sagatavots budžets naudas izteiksmē.
Domājot par uzņēmuma darbību tuvākajā laikā, kas parasti ir gads, tiek runāts par uzņēmuma operatīvajām darbībām un mērķiem, kas sasniedzami šajā laika periodā, lai nodrošinātu uzņēmumam stabilu un ienesīgu attīstību, kas savukārt ir uzņēmuma stratēģiskais mērķis. Uzņēmuma izmaksu un ieņēmumu plānošanai tiek sastādīti budžeti, kur fiksēta kvantitatīvā informācija par uzņēmuma darbības rezultātiem – ieņēmumiem, izdevumiem un peļņu. Ja reiz uzņēmumā tiek sastādīti vel kādi plāni, tad pamatoti un lietderīgi būtu sekot šo plānu izpildei, vērtēt novirzes un veikt nepieciešamās korekcijas.
Uz budžetu sistēmu, kas ļauj vadītājam iepriekš novērtēt pārvaldīšanas lēmumu efektivitāti, optimāli sadalīt resursus, nospraust uzņēmuma attīstības mērķus un izvairīties no krīzes situācijām, balstās operatīvā kontrolēšana.



Budžets pilda sekojošas funkcijas:

• Darbības virzienu un resursu plānošana. Plāns rāda uzņēmuma saimnieciskās darbības virzienus un to sasniegšanai nepieciešamos resursus. Šāda plānošana nepieciešama katram uzņēmumam, lai saskaņotu vēlamos rezultātus ar iespējamajiem iznākumiem. Tā kā uzņēmuma darbības mērķis (kvantitatīvā izpausmē) ir iegūt noteiktu peļņu un iekļauties noteiktās izdevumu robežās, nepieciešama detalizēta noteikto mērķu sasniegšanas stratēģijas izstrādāšana (kapitāla ieguldījumi, apgrozības kapitāla izlietojums, finansēšanas avoti, ieņēmumi, izdevumi, peļņa).
• Atbildības sadale. Atbildība par uzņēmuma kopējā budžeta un kvantitatīvo rādītāju plānu izpildi tiek sadalīta starp atsevišķiem saimnieciskajiem vadītājiem, kuri savu pienākumu ietvaros būs atbildīgi par iespējamām neveiksmēm plānoto rezultātu sasniegšanā tajās jomās, par kurām viņi atbild.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties