Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:145902
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 20.03.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Autoritārisma jēdziens un izpratne    4
2.  Autoritārisma cēloņi    7
3.  Autoritārisma klasifikācija    8
4.  Pāreja no demokrātijas uz autoritāru režīmu vai Ulmaņa apvērsuma iemesli un sekas Latvijā 1934. – 1940.g.    9
5.  Pāreja no totalitārisma vai autoritārisma uz demokrātiju vai Latvijas atgriešanās Eiropas parlamentāro republiku saimē    12
  Secinājumi    14
  Izmantotā literatūra    15
Darba fragmentsAizvērt

Autoritārisma jēdziens un izpratne
Palūkosimies lielajā politisko režīmu telpā un noskaidrosim, kur atrodas autoritārisms.
„Katras valsts politisko sistēmu, tās attīstības pakāpi raksturo ne tikai tajā pastāvošā konstitucionālā kārtība, bet arī juridisko normu reālā pielietošana dzīvē. Tāpēc politoloģijā lieto jēdzienu „politiskais režīms”. Tam ir plašāka nozīme nekā terminam „valdīšanas forma”, kurš raksturo politiskās sistēmas normatīvo aspektu – valstī pastāvošo formālo konstitucionālo kārtību(kam pieder tiesiskā vara, uz kāda pamata, kas ir likumdevējs valstī utt.). Jēdziens „politiskais” režīms savukārt raksturo apstākļus, kādos notiek politiskā dzīve, attīstās visa politiskā attiecību sistēma, darbojas politiskie institūti, veidojas politiskā kultūra un sociālo grupu un indivīdu politiskā uzvedība. Citiem vārdiem sakot, jēdziens „politiskais režīms” savieno valstī pastāvošo konstitucionālo kārtību ar tās praktisko realizāciju.
Jēdziens „politiskais režīms” tādā veidā raksturo to, kā dažādās sociālās grupas piedalās valsts varas veidošanā, kā notiek pilsoniskās sabiedrības kontrole pār valdības institūcijām, kas un kā izmanto piespiešanas mehānismu, kādas sociālās grupas atrodas pie varas un vai politiskā vadība darbojas ar demokrātiskām vai autoritārām metodēm. Tādā veidā jēdziens „politiskais režīms” dinamiski raksturo jebkādas izmaiņas sabiedrības politiskajā attīstībā, parāda demokrātisko un autoritāro tendenču dominēšanu dažādos laika periodos.
Pasaulē pastāv vairāk nekā divsimt dažādi politiskie režīmi. Katrs no tiem ir vienreizējs un atšķiras no citiem. Taču pēc pamatpazīmēm var izdalīt galvenās grupas. Tas ļauj aplūkot nevis vairāk kā divsimt atšķirīgus režīmus, bet sagrupēt un tad analizēt svarīgākās pazīmes.
Pastāv dažādi parametri un kritēriji, kas ir politisko režīmu klasifikācijas pamatā(attieksme pret vēsturisko progresu, politisko brīvību līmenis, režīma attieksme pret sabiedrības modernizāciju u.c.). Plašāk tiek pielieta klasifikācija pēc valdīšanas metodēm, ko izmanto režīmos. Svarīgi vai režīms balstās uz kailu spēku, vai izmanto iedzīvotāju labprātīgu atbalstu.

Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −2,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1181973
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties