Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:524890
 
Vērtējums:
Publicēts: 13.01.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

1. Literatūras apraksts.
1.1. Atmosfēras spiediens un tā vērtību sadalījums pasaulē.
Atmosfēras spiediens tas ir spiediens, ar kuru atmosfēra spiež uz Zemes virsmu un ķermeņiem, kas uz tās atrodas [http://www.lielvards.lv/, skatīts 17.12.2009.]. Tas rodas Zemes gravitācijas dēļ, gaisam pievelkoties pie Zemes virsmas. Atmosfēras spiediens ir atkarīgs no augstuma virs jūras līmeņa. Berzes ietekme līdz ar augstumu samazinās, tādēļ vēja ātrums, pieaugot augstumam palielinās – sākumā straujāk, pēc tam lēnāk.
Atmosfēras spiediena noteikšanai un mērīšanai izmanto barometrus. Ir dzīvsudraba barometri, metāla barometri jeb aneroīdi, sifona barometrs un sifona – trauka barometrs. [A. Zirnītis, 1968]. Spiedienu mēra ar dzīvsudraba staba milimetros – mm Hg, paskālos – Pa (133,322 Pa = 1mm Hg), bāros, milibāros vai arī atmosfērās. 1 atmosfēra = 101325 Pa, kas ir aptuvenais Zemes atmosfēras spiediens jūras līmenī. Normalais atmosfēras spiediens ir vienāds ar 760 mm Hg = 1013,2 mb ,kas ir pie 0oC temperatūras uz 45 platuma grāda jūras līmenī [A. Zirnītis, 1968].
Atmosfēras gaisa spiediens uz Zemes nav vienmērīgi sadalīts, tam ir raksturīgs noteikts ģeogrāfiskais sadalījums. Iemesli, kuri uztur atmosfēras spiediena nevienmērīgu sadalījumu, ir:
• gaisa nevienmērīga sasilšana un atdzišana virs dažādiem zemeslodes rajoniem, kura nodrošina nevienmērīgu gaisa blīvumu dotajā līmenī;
• Dažāda gaisa temperatūra un mitrums;
• Lejupejošas gaisa strāvas virs atbilstošiem zemeslodes rajoniem, saistītas ar kopējo atmosfēras cirkulāciju. [http://lv.wikipedia.org/wiki/Vējš, skatīts 17.12.2009.]
Spiediena sadalījums. Par gaisa spiediena sadalījumu uz zemeslodes ziemā un vasarā var spriest pēc janvāra un jūlija bāriskā lauka kartēm [A. Zirnītis, 1968]. Atmosfēras spiedienam piemīt īpašība atšķirties ziemās un vasarās. Ap ekvatoru ir zema spiediena apgabals, polu virzienā trīsdesmitajos tajos platuma grādos dominē augsts spiediens (Subtropos maksimuma apgabali, kuri pastāv kā ziemā, tā vasarā), bet sešdesmitajos platuma grādos atkal ir zems spiediens, Zemes poliem raksturīgs augsts spiediens. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties