Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:209116
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.04.2022.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Rīgā sāka veidoties noteicošie jūgendstila stili. Tie, kuriem ir izsmalcināti dekoratīvi apdari, kas nebija tieši saistīti ar ēku, kļuva pazīstami kā eklektiski dekoratīvs jūgendstils. Rīgā ir salīdzinoši maz ēku, kas atspoguļo šo jūgendstila sākumā modē esošo dekoratīvo tendenci.

Šis stils bija raksturīgs būvinženierim Mihailam Eizenšteinam. Daudzdzīvokļu māju Elizabetes ielā 10a, 10a projektējis Konstantīns Pēkšēns, taču, sākot darbu, tieši Eizenšteins izrotāja fasādi ar bagātīgiem un krāsainiem jūgendstila ornamentiem, tostarp ar lielu atslēgas cauruma formas atveri augšējā stāvā. Eizenšteins atrada gudru veidu, kā pievērst uzmanību savai patiesajai profesijai fasādē, dizainā pievienojot stilizētas atsperes.

Perpendikulārais jūgendstils Rīgā kļuva populārs pēc tam, kad 1906. gadā tika akcentētas ēkas vertikālās līnijas, tika atmests romantisms un jebkāda fasādes ornamentācija tika pilnībā integrēta ēkas arhitektoniskajā veidolā. Šis stils atspoguļojas vairāk nekā trešdaļā Rīgas jūgendstila ēku, un daudzi piemēri ir atrodami Brīvības ielā, Ģertrūdes ielā un Aleksandra Čaka ielā.
Šī stila vadošais piekritējs bija Konstantīna Pēkšēna audzēknis Eižens Laube. Laikā no 1905. līdz 1911. gadam Rīgas arhitekti centās izveidot arī specifisku latviešu jūgendstila arhitektūras stilu, nacionālo romantismu. Iedvesmojoties no tautas mākslas un tipiskas latviešu mājas arhitektūras, viņi uzstāja uz dabisku būvmateriālu izmantošanu.
Šīm cietajām, cienīgajām ēkām ir stāvi jumti, konusveida augšējās daļas līdz logu ailēm un kluss ornaments jūgendstila stilā. Šis stils, kurā bieži kā mākslas forma izmanto metāla pārsedzes, konsoles un citus konstrukcijas elementus, ir raksturīgs gan Konstantīnam Pēkšēnam, gan viņa skolniekam Eiženam Laubem.
Šobrīd Rīgā ir lielākā jūgendstila ēku koncentrācija pasaulē. 1997. gadā tā tika iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Par godu šim apbalvojumam pilsētā ir izveidots Rīgas Jūgendstila centrs, kas ir vienīgais šāda veida muzejs Baltijā. Tas atrodas Konstantīna Pēkšēna un viņa toreizējā skolnieka Eižena Laubes 1903. gadā izveidotajā ēkā Alberta ielā 12.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties