Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:691710
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 20.03.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Raksturojot romānismu kopumā, var runāt par stilu – gan arhitektūrā, gan tēlniecībā un glezniecībā, gan lietišķajā mākslā mākslinieki sekoja vienam likumam – katra forma atbilda nepieciešamībai un funkcijai, katra forma veidota ievērojot plaknes izteiksmību un katrs rotājums veidots, izmantojot tikai lineāras izpausmes iespējas.
Līdzīgi daudziem citiem vēsturiskiem mākslas un arhitektūras stiliem, arī „romānika” savu nosaukumu ieguva 19.gs., lai gan pats stils attiecas uz 11.-12.gs. Par romāniku tika nodēvēta celtniecības māksla, kas radīta pēc romiešu principa – velvētas akmens celtnes, nevis koka celtnes kā barbariem. Sākotnēji romāņu arhitektūrā celtnes tika līmeniski pārsegtas, bet pamazām līmenisko pārsegumu nomainīja velves un kupoli. Romāņu dievnama interjers sastāv no tik telpām, cik stereometrisku komponentu ir tā ārpusē, tāpēc celtnes ārpusē pilnīgi atklājas tās plāns.
Tikai no 9.gs., kad Vācijā sāka valdīt spēcīgā sakšu (Otonu) dinastija, ir saglabājušās nedaudzas sakrālās celtnes, kā liecinājums tam, ka Rietumeiropas arhitektūrā sāk iezīmēties tendence uz stilistisku vienotību. Mākslas un arhitektūras vēsturē 10.gs. celto Kiriaka baznīcu Gernrodes klosterī, savā varenībā, skarbumā, apjomu izteiksmīgumā, pieņemts uzskatīt par romāņu dievnama tiešo priekšteci. Vēl par klasiskiem romāņu stila paraugiem uzskatāmas Vormsas un Špeieras katedrāles Vācijā.

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −0,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1148869
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties