Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:732187
 
Vērtējums:
Publicēts: 03.12.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Jēdzienu "Šķidrie kristāli" ieveda vācu fiziķis Otto Lēmans 19.gs. otrajā pusē, lai raksturotu vielas stāvokli, kas nav ne šķidrs, ne kristālisks. Pētīt šādu vielu stāvokli viņu pamudināja austriešu botāniķis Frīdrihs Reinicers, kurš 1888.gadā Vīnes ķīmiķu biedrībā ziņoja par holesterīna fizikāli ķīmisko īpašību pētījumiem. Reinicers bija ievērojis, ka holesterilbenzoātam ir divi kušanas punkti un ka šo temperatūru tuvumā novērojami interesanti krāsu efekti. Vielas kristāli vispirms kūst 145, 5 C temperatūrā, veidojot duļķainu gaismu izkliedējošu šķidrumu. Paaugstinoties temperatūrai, pie 178, 5 C šķidrums kļūst dzidrs.
Lēmans bija kristalogrāfs, kurš izveidoja polarizācijas mikroskopu. 2 gadu laikā pēc dažādiem eksperimentiem Lēmans tiešām konstatēja tādu vielu stāvokli, kad tā ir ne šķidrums, ne cieta viela. Šādā stāvoklī vielai piemīt gan kristāliskas vielas īpašības (piem. dubultlaušana), gan šķidruma īpašības (plūstamība).
Šķidro kristālu var iedomāties kā šķidrumu, kurā visas molekulas ir vienādi orientētas (kā kristālā), bet molekulu smagumcentri kustas haotiski (kā šķidrumā).
Atkarībā no simetrijas pakāpes šķidros kristālus iedala trīs grupās: nematiskie (organiski savienojumi, kuri sastāv no garām adatveida molekulām, viszemākā simetrijas pakāpe.; molekulu orientāciju var viegli mainīt ar ārējā elektriskā lauka palīdzību), smektiskie un holesteriskie.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −3,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1120992
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties