Latvijas Republikas Satversme, tās ģenēze.
Satversme ir Latvijas tautai piederošās satversmes varas akts, kas juridiski nostiprina Latvijas valsts iekārtu un tās tiesisko sistēmu.
Satversme ir juridisks un politisks dokuments, kas atspoguļo Latvijas valsts konstitucionālo identitāti, sabiedrības vērtības un kultūru, kā arī Latvijas valsts pastāvēšanas politiskos mērķus, nosakot to īstenošanas veidu tiesiskajā un sociālajā realitātē.
Satversme ir normatīvais tiesību akts ar augstāko juridisko spēku Latvijas tiesiskajā sistēmā; citiem likumiem un normatīvajiem tiesību aktiem ir jāatbilst Satversmei. Ja likums vai kāds cits normatīvais tiesību akts neatbilst Satversmei, tas nav spēkā un nevar tikt piemērots. Satversme ierobežo valsts varu, paredzot tās pienākumu rīkoties Satversmē noteiktajā kārtībā un apjomā un personas pamattiesību (cilvēktiesību) aizsardzības garantijas. Satversme nodrošina Latvijas valsts iekārtas un tiesiskās sistēmas stabilitāti un ilgtspēju.
Satversme ir Latvijas tautas sabiedriskais līgums, ar kuru Latvijas tauta apņēmusies ievērot Satversmi un pastāvēt atbilstoši Satversmē noteiktajam, kā arī atzīt Satversmē noteiktās valsts varas un tās pieņemto lēmumu leģitimitāti. Satversme apvieno Latvijas tautu vienotā likteņkopībā, nosaka tai kopīgas vērtības un pastāvēšanas mērķus un nodrošina Latvijas tautas integrāciju un politisko vienotību Satversmes ietvaros.
…