Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:804768
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 29.04.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Pēdējais historicisma uzskats, kas tiek kritizēts, ir sociālo zinātņu lielākās daļas izvirzīto vispārinājumu attiecināšana tikai uz kādu vēsturisku periodu, kurā novērojums ticis veikts, tādēļ šajās zinātnēs nekad nevar uzskatīt, ka ir atklāts kāds universāls likums. Popers to kritizē balstoties uz historicistu vēlmi pārvērtēt atšķirības starp dažādiem vēsturiskiem periodiem un turklāt nepietiekami novērtēt zinātnisko darbību. Piemēram, Ņūtonam pietika novērot gravitāciju tikai uz Zemes, lai saprastu tās svarīgumu, bez nepieciešamības pārliecināties par tās eksistenci arī uz citām planētām vai citās galaktikās. Tāpat arī atomi elektro-magnētiskā lauka ietekmē mainās, tomēr neizjaucot fizikas likumus, bet gan mainoties to ietvaros, tāpat kā cilvēki mainās sabiedrības likumu ietvaros, nevis tos sagrauj katrā jaunā vēsturiskā periodā.
Tādējādi Popers par atspēkotiem uzskata historicisma būtiskākos pieņēmumus. Pirmkārt, ka neliela mēroga eksperimenti būtiskas zināšanas nevar sniegt, lai tās iegūtu, nepieciešams holistisks eksperiments. Otrkārt, tiek atspēkots historicisma pieņēmums, ka, atšķirībā no fizikas un citām eksaktām zinātnēm, eksperimenti sociālajās zinātnēs ir neefektīvi, jo ir pārāk sarežģīti viena eksperimenta atkārtošanai katrreiz nodrošināt līdzīgus apstākļus. Treškārt, tiek atspēkots historicisma uzskats, ka sociālo zinātņu atklātās regularitātes nav uzskatāmas par universāliem likumiem.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties