Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
6,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:841674
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.07.2022.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 10 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Hammurapi likumi    3-4
2.  Inkvizīcijas process    5
3.  Napoleona kodekss (1804. g.)    7
4.  Paražu tiesības kā tiesību sākotnējā forma    9
5.  Izmantotie literatūras avoti    11
Darba fragmentsAizvērt

4. Paražu tiesības kā tiesību sākotnējā forma
Vēsturiski kā pirmais tiesību avots, aptuveni 4000 g. p.m.ē, izveidojās tiesību paražas. Ar tiesību paražām saprotami rīcību veidi , kas noformējas ilgstošā pielietošanas laikā, proti, praksē, un no valsts puses tiek atzīti kā vispārēji noteikumi. Tāpēc, ne katra paraža ir tiesību paraža, turpretī ir paraža, ja atbilst valsts un sabiedrības interesēm. Paražu tiesības jeb senču tiesības, atzītas par pirmo tiesību avotu, tās radušās brīdī, kad valsts sankcionējusi atsevišķas paražas, tām iegūstot obligācijas spēku.
Paražu tiesībām ir minimālā loma Latvijas civiltiesībās. To starp civillikums paredz, ka tās nevar gan atcelt, gan grozīt likumus. Atsevišķos Civillikuma pantos uz tām ir atrodamas atsauces. Pastāv arī starptautiskās paražas, kuras radušās praksē kā noteikumi, taču šīs paražas ir starptautisko tiesību normas, kuru obligātais raksturs ir atzīts no starptautisko tiesību subjektiem. Paražas bija galvenais tiesību avots vergturu iekārtai un feodālismam, daudzas seno laiku sistēmas tiek pieskaitītas pie paražām, kā XII tabulu likumi. Tiesību paražas darbojas tikai tad, ja tās tiek atzītas par paražām sabiedrībā kurā tās izveidojušās, tai jāpastāv noteiktu laika periodu un tā nedrīkst būt pretrunā ar publiskās kārtības prasībām, labajiem tikumiem un jābūt saprātīgai.
Kā jau visi likumi dalās daļās, tā arī tiek iedalītas paražas, tās ir sašķeltas 3 daļās, 1. daļa ir paražas kuras papildina likumu, to uzdevums ir precizēt, skaidrot, likumu frāzes un terminus, kuru nozīme ir citādāka no vispārīgi pieņemtās. 2. daļa, darbojas jautājumos, kurus likums nerisina, šo paražu nozīme samazinās augošā tiesiskā regulējuma rezultātā. 3. daļā ietilpst tās paražas kuras vairs nav nozīmīgas, jo likumu un paražu apvienojuma gadījumos likums parasti tiek piemērots. …

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1392540
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties